Актуелно
Се издрогирал  и завршил во болница

Се издрогирал и завршил во болница

СВР Охрид поднесе кривична пријава против охриѓанец (29), поради постоење основи на сомнение дека го сторил кривичното дело ,,овозможување на употреба наркотични дроги”. Тој,  ноќта на 14.12.2019 година, набавил одредена количина опојна дрога кокаин, која подоцна, пред но...

205 новозаболени од ковид-19,во Охрид-1

205 новозаболени од ковид-19,во Охрид-1

Шест лица починаа, од кои четири пациенти од Скопје и два од Гостивар по компликации од коронавирус, а во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисока дневна броја на новоза...

И во ковид услови библиотеката ги претставува...

И во ковид услови библиотеката ги претставува...

Во вонредни услови и Ковид – 19 во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и посебните протоколи за работа е затворена читалната и поради реорганизацијата на работата се’ уште нема услови за одржување промоции и други настани.

69 лица не носеле заштитни маски на подрачјето на...

69 лица не носеле заштитни маски на подрачјето на...

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 69 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-42, Струга-03, Кичево-15, Дебар-9). Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен пр...

Асфалтирани улици во Косел

Асфалтирани улици во Косел

Деновиве заврши асфалтирањето на 4 улици во село Косел. Овие активности се дел од годишнaта програма за комунален развој, сообраќај и улици на Општина Охрид. Во текот на наредниот период ќе следува асфалтирање на улици на уште неколку локации во општината.

Физичка пресметка на

Физичка пресметка на "Туристичка"

На 08.07.2020 година околу 11.30 часот, на булеварот „Туристичка“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка меѓу две лица  од Охрид. Напаѓачот, иако имал решение од Државниот здравствен инспекторат за одредена  мерка „изолација“, го напуштил сво...

168 новозаболени од ковид-19,во Охрид- 8

168 новозаболени од ковид-19,во Охрид- 8

Три лица починаа по компликации од ковид-19 во изминитиве 24 часа, и тоа двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

Георгиески:Уставен не може да не спречи да ги...

Георгиески:Уставен не може да не спречи да ги...

Општина Охрид има донесено правосилни решенија за уривање на плажите неколку години пред уредбата на Владата и затоа ќе продолжиме да уриваме сѐ додека не ги отстраниме сите дивоградби долж крајбрежјето, вели градоначалникот на Охрид Константин Георгиески по одлуката...

Нови 163  случаи од ковид-19,во Охрид-1

Нови 163 случаи од ковид-19,во Охрид-1

Осум лица починаа по компликации од коронавирус, и тоа шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-87, Куманов...

Сериозно ги свативме препораките на УНЕСКО,вели ...(ви

Сериозно ги свативме препораките на УНЕСКО,вели ...(ви

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески денес на прес-конференција ја информираше јавноста во врска со сите преземени мерки и активности во текот на изминатата година, во насока на исполнување на препораките на УНЕСКО. Градоначалникот уште еднаш потенцираше ...