Актуелно
Во Лескоец татко го нападнал својот малолетен син

Во Лескоец татко го нападнал својот малолетен син

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела ,,телесна повреда“ и ,,неизвршување на судска одлука“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.С.(52) од охридското село Лескоец. Тој, на 17.12.2019 година во семејниот дом, каде,...

Раскината концесијата за риболов на Охридското езеро

Раскината концесијата за риболов на Охридското езеро

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука е поради утврдените нерегуларности од страна на надлежните институции во работата на...

Вицепремиерката Цароска во посета на ОЕМУЦ ...

Вицепремиерката Цароска во посета на ОЕМУЦ ...

Вицепремиерката за економски прашања во Република Северна Македонија, Мила Царовска, денес беше во работна посета на Охрид во рамки на која во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ се запозна со условите за спроведување на дуалното образование во овој образовен центар.

ВМРО-ДПМНЕ: Пазарџиите пак останаа надвор

ВМРО-ДПМНЕ: Пазарџиите пак останаа надвор

-Зоран Заев и градоначалникот Константин Георгиески крајно лицемерно и без никаков срам пред еден месец божем го отворија затворениот зелен пазар,рече на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ-Охрид Перчо Божиноски.

Фатени со украдени дрва и сокриена марихуана

Фатени со украдени дрва и сокриена марихуана

На 21.01.2020 година, при преглед на патнички автомобил „Голф“ со охридски регистарски ознаки, управуван од Б.П.М.(31) од Охрид, извршен на улица „Илија Смически“ во охридското село Лескоец, пронајдени се три метри просторни огревно дабово дрво без соодветна документац...

Албанец  фатен во Струга со 2 килограми дрога

Албанец фатен во Струга со 2 килограми дрога

На 21.01.2020 година, по добиени сознанија за вршење на транспорт на дрога од страна на Т.С.(31) од Република Албанија, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга презеле мерки и активности, при што околу 15.50 часот, Т.С. бил затекнат на автобу...

Единствениот црн лебед изчезна,па мистериозно се...

Единствениот црн лебед изчезна,па мистериозно се...

Единствениот црн лебед во Охридското езеро ,познат како Лилит мистериозно исчезна пред неколку околу една година ,но исто така мистериозно се појави веднаш по Водици.

Бреинобреин почна со нови уписи на деца

Бреинобреин почна со нови уписи на деца

Центарот за развивање на животни вештини БРЕИНОБРЕИН-Црвен крст Охрид започнува со уписи на нови деца од 4-14 годишна возраст заинтересирани да ја следат интернационалната Бреинобреин едукативна програма  преку која ќе имаат можност да ги стекнуваат, развиваат и потв...

Ограбена аптека,се запалило возило на

Ограбена аптека,се запалило возило на "Туристичка"

Бурно деноноќие во Охрид.Ограбена е аптека,горело возило на "Туристичка"

Сообраќајка кај Хидробиолошки,двајца повредени

Сообраќајка кај Хидробиолошки,двајца повредени

Доцна попладнево се случи сообраќајна несреќа на патот Охрид – Св Наум кај Хидробиолошкиот завод.  Две лица се повредени и пренесени во болницата за ортопедија и травматологија "Св. Еразмо".