Шпанија го отпушти селекторот ден пред Светското...
среда, 13 јуни 2018
lepoge1qq.jpgШпанската фудбалска репрезентација остана без селектор на ден пред почетокот на Светското првенство во Русија, откако Хулен Лопетеги доби отказ. Шпанија на ова првенство ќе ја води Фернандо Јеро.

Ова уследи неполни 24 часа откако Реал Мадрид објави дека Лопетеги ќе биде негов нов тренер, потпишувајќи тригодишен договор.

Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) соопшти дека 51-годишниот Лопетеги е отпуштен бидејќи преговарал со Реал без нејзино знаење.

„Знам дека ова е тешка ситуација и дека ќе бидеме критикувани. Ние многу го почитуваме Хулен, но не смееше така да го направи тоа на два-три дена пред почетокот на Светското првенство“, изјави претседателот на РФЕФ, Луис Рубијалес.

Светското првенство почнува утре, а Шпанија веќе в петок го игра својот прв натпревар против Португалија.