Федерер ги растури Вимблдонските сништа на Чилиќ
недела, 16 јули 2017
cilic1wee.jpgНа најпрестижниот тениаки турнир,неофицијалното светско првенство во тенис,во Вимблдон,Роџер федерер ги растури Бимблдонските сништа на Матин Чилиќ.Го совлада со 3:0 по сетови (6:3, 6:1, 6:4). Нвистина, на почетокот на вторисот сет Хрватот се пожали на повреда и побара лекарска интервенција.Потоа  играта доби сосема поинаков тек.Федерер доминираше до  крајот на мечот,