Изгор:Во Дубровник кафе чини 12 евра
вторник, 30 мај 2017
stradun1q.jpgВо Дубровник,на познатиот Страдун  капучино и бело кафе,  чини 92 куни, или тоа е 12,38 евра. Слика од ваква сметка се појави на социјалните мрежи, и предизвика лавина реакции "На Страдун може да се пие кафе за 12, 24 и 40 куни. Кафе во Париз и Венеција не чини толку", е еден од главните коментари на социјалните мрежи.

На ова друг соговрник се надоврзал."Не пијте кафе во Дубровник. дојдете во Задар. Додека нозете ви се буквално во вода ќе пиете кафе за 8 куни", напишал еден Задарчанец.