Авионот на славниот Елвис Присли оди на аукција
понеделник, 22 мај 2017

privaten1w.jpgПриватнииот  авион кој некогаш и' припаѓаше ма американската рок звезда Елвис Присли  ќе  оди на аукција откако триесет години стоеше на писта во сојузната американска држава Ново Мексико.

,

Седиштата од виолотеов сомот и црвен тепих ја красат внтарешноста на авионот кој го дизајнирал Елвис лично.

Авионот кој потекнува од 1962 година нема мотор а потребно е и да се реновира пилотската кабина (кокпитот).

                  privaten2w.jpg

 

Сајт Liveauctioneers наведува  дека  леталото било во сопственост на таткото на Елвис,Вернон Присли.