Хрватите нашле чаре за ешерихија коли PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 18 јуни 2011
eserihija.jpgНаучници од сплитскиот Природно-математички факултет открија иновативен антибиотик кој убива бактерии со поинаква метода од класичните антибиотици и покажува одлична ефикасност против ешерихија коли. Професорот Давор Јуретиќ, Дамир Вукучевиќ и Алесандар Тоси од Трст го создадоа адепантин, лек кој има потенцијал за лекување засега неизлечиви и смртоносни бактериски инфекции со многу ниеска токсичност за човековите крвни клетки, јави ХРТ.

Јуретиќ тврди дека нивното откритие одекнало во научната заедница. Од бактеријата ешерихија коли досега во Европа животот го загубија 38 луѓе од кои 37 во Германија.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive