Тајни за добар секс PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 17 јуни 2011
tm4749_011.jpgИскусните велат дека постојат тајни за добар секс. Резултатите покажале дека важна улога во уживањето во сексот истотака имаат и самопочиттта и независноста.

'Сексуалното здравје подразбира сексуални благодети, а уживањето е важен дел од тоа', рекол водичот на истражувањето Адена Галински од инсититутот за јавно здравје Johns Hopkins Bloomberg.

Во студиите се анализирани податоци од тестови од 3.200 студенти кои се од 18 до 26 годишна возраст. Податоците се собрани во 2001 и 2002 година во склоп на истражувањето.

Ниво на задоволство

Истражувањето покажало дека машките значајно почесто доживуваат оргазам, 87% мажи и 47% жени одговориле потврдно на прашањето дали редовно постигнуваат оргазам.

'Повеќето млади машки всушност сакаат активности каде што целта е да го задоволите партнерот', вели Галински.

Кога истражувачите пробале да ги тестираат врските помеѓу особините на личноста и вкупното задоволство, откриле дека за да уживаат жените најважно им е самопочитта, независноста и емпатијата, а за машките само емпатија.


'Претпоставуваме дека епматичните личности подобро реагираат на потребите на своите партнери и со тоа поткренуваат круг на повратни информации', вели Галински. 'Овие особини би можеле да бидат поважни за сексуалното задоволство на младите жени, бидејќи им помага да ги тргнат препреките на комуникацијата и истражувањето.', објаснува Галински.

Интересно е што едно друго истражување, неодамна преставено на годишното заседавање на американската соработка за психолошка наука, покажало дека денешните генерации на млади се значително помалку емпатични за разлика од пред 20 или 30 години. Експертите сметаат тоа би можело да влијае на нивното полово задоволување. Емпатијата е инаку посилната страна на жената, додека пак мажите се вооружани со самопочит.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive