Актуелно PDF Печати Е-Маил
Да се одложат екскурзиите и патувањата во Италија...

Да се одложат екскурзиите и патувањата во Италија...

Владата им наложи на сите основни и средни училишта, како и сите универзитети да ги одложат сите предвидени патувања и екскурзии во Италија, врз основа на препораките на Кризниот штаб за справување со коронавирусот на Министерството за здравство, и на Управувачкиот ком...

Конкурс за пријавување  за бесплатни курсеви за...

Конкурс за пријавување за бесплатни курсеви за...

Согласно Годишната програма на одделението за локален економски развој за 2020 година, во која се предвидени: “Активни мерки за подобрување на конкурентноста на пазарот на труд”, распишува конкурс за пријавување на кандидати за бесплатни курсеви за готвачи,завару...

Тепачка пред угостителски објект во Враништа

Тепачка пред угостителски објект во Враништа

На 23.02.2020 година околу 23 часот, пред угостителски објект во струшкото село Враништа, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од К.Р. и Т.Р. врз Н.Д.(22), сите од истото село. ОВР Струга против напаѓачите ќе поднесе соодветна пријава.

Охриѓанец и Белгијанец вадеа гуми од Езерото

Охриѓанец и Белгијанец вадеа гуми од Езерото

Охриѓанец и Белгијанец  денес од дното на Охридското езеро извадија стари летни гуми кои некој ги фрлил во близина на брегот.

Почина Томислав Кичеец,доајен на нашата адвокатура

Почина Томислав Кичеец,доајен на нашата адвокатура

Во Охрид вчера почина Томислав Кичеец,доајен на охридската и македонската адвокатура.Кичеец е роден во 1932 година,а Правениот факултет го завршил во Белград.

Пожар во фабрика за сокови во Охрид

Пожар во фабрика за сокови во Охрид

На 23.02.2020 година во 01.55 часот, во фабрика за сокови лоцирана на булеварот „Железничка“ во Охрид, се појавил пожар. Од извршениот увид констатирано е дека пожарот зафатил неколку пластични и гумени предмети по што, бил изгаснат од чуварската служба. Во пожарот нема п...

Превенција од  срцево-садови заболувања и во Охрид

Превенција од срцево-садови заболувања и во Охрид

Во рамки на своите здравствено-превентивни активности, а како дел од одбележување на Неделата на срцево-садови заболувања (21-28 фебруари), Црвен крст Охрид организира низа активности насочени кон превенција и заштита од срцево-садовите заболувања. Во соработка со Специ...

Три деца загинаа а шест лица се повредени од...

Три деца загинаа а шест лица се повредени од...

Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени при експолозија на плинска боца во семејна куќа во кумановското село Романовце. Несреќата се случила утринава околу 10 часот, во дневната соба, на приземјето на куќата каде што се наоѓале повеќе членови од семејството. Н...

Стружанец пријавил полов напад врз малолетниот син

Стружанец пријавил полов напад врз малолетниот син

Во Струга се случил полов напад врз малолетник,а од  куче било каснато малолетно девојче

Мртов маж пронајден кај хотел во Коњско

Мртов маж пронајден кај хотел во Коњско

На 21.02.2020 околу 12,00 часот во СВР Охрид било приајвено дека  кај хотел во населба Коњско, Охрид бил пронајден починат З.М.(45) од Скопје кој работел на реновирање на објектот. Од лекар од итна медицинска помош била констатирана смрт без траги на насилство. Увид на местото ...

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Конкурс за пријавување за бесплатни курсеви за...
kod5t.jpgСогласно Годишната програма на одделението за локален економски развој за 2020 година, во која се предвидени: “Активни мерки за подобрување на конкурентноста на пазарот на труд”, распишува конкурс за пријавување на кандидати за бесплатни курсеви за готвачи,заварувачи,сметководители и германски јазик
Читај повеќе...
 
Тепачка пред угостителски објект во Враништа
tepacka1w.jpgНа 23.02.2020 година околу 23 часот, пред угостителски објект во струшкото село Враништа, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од К.Р. и Т.Р. врз Н.Д.(22), сите од истото село. ОВР Струга против напаѓачите ќе поднесе соодветна пријава.
 
Охриѓанец и Белгијанец вадеа гуми од Езерото

Охриѓанizvadenig1.jpgец и Белгијанец  денес од дното на Охридското езеро извадија стари летни гуми кои некој ги фрлил во близина на брегот.

Читај повеќе...
 
Почина Томислав Кичеец,доајен на нашата адвокатура
tomislav1ee.jpgВо Охрид вчера почина Томислав Кичеец,доајен на охридската и македонската адвокатура.Кичеец е роден во 1932 година,а Правениот факултет го завршил во Белград.
Читај повеќе...
 
Пожар во фабрика за сокови во Охрид
pozarnap1.jpgНа 23.02.2020 година во 01.55 часот, во фабрика за сокови лоцирана на булеварот „Железничка“ во Охрид, се појавил пожар. Од извршениот увид констатирано е дека пожарот зафатил неколку пластични и гумени предмети по што, бил изгаснат од чуварската служба. Во пожарот нема повредени лица а предизвикана е мала материјална штета.
 
Превенција од срцево-садови заболувања и во Охрид
srce1ww.jpgВо рамки на своите здравствено-превентивни активности, а како дел од одбележување на Неделата на срцево-садови заболувања (21-28 фебруари), Црвен крст Охрид организира низа активности насочени кон превенција и заштита од срцево-садовите заболувања. Во соработка со Специјализираната болница за кардиоваскуларни заболувања во Охрид на 24.02.2020 г. (понеделник) со почеток во 11 ч. во просториите на Црвен крст Охрид  Д-р Виолета Мојсовска, ќе одржи предавање за превенција, третман и лекување на болестите на срцето и крвните садови.
Читај повеќе...
 
Стружанец пријавил полов напад врз малолетниот син
svrohrid2q.jpgВо Струга се случил полов напад врз малолетник,а од  куче било каснато малолетно девојче
Читај повеќе...
 
Мртов маж пронајден кај хотел во Коњско
svrohrid2q.jpgНа 21.02.2020 околу 12,00 часот во СВР Охрид било приајвено дека  кај хотел во населба Коњско, Охрид бил пронајден починат З.М.(45) од Скопје кој работел на реновирање на објектот. Од лекар од итна медицинска помош била констатирана смрт без траги на насилство. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Охрид, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено на обдукција.

 
Светна крстот на камбанаријата,донација на Пупин

kambanarija2qq.jpgОд синоќа во Охрид засветеја крстовите на  на црквата “Св. Никола Геракомија” и на камбанаријата кај   “Св. Богородица Перивлепта” во стариот дел на градот.Звоното и камбанаријата се донација на светски познатиот научник Михаило Пупин.

Читај повеќе...
 
Трибина посветена на ретките болести

griza1we.jpgВо рамките на одбележувањето на 29 февруари – Денот на ретките болести во организација на Форумот на жени на СДСМ од Охрид и Струга синоќа во Охрид се одржа  трибината „Ги запознаваме ретките болести 2020“ на која присуствуваше и министерот за здравство Венко Филипче.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive