Актуелно PDF Печати Е-Маил
Стружанец искршил стакла на авто сервис

Стружанец искршил стакла на авто сервис

На 15.09.2019година околу 19.30 часот, на улицата „Маршал Тито“ во Струга, нарушен е јавниот ред и мир со кршење стакла од автосервис, извршен од И.И.(50) од Струга.

Изложба на книги на роднокрајни автори во...

Изложба на книги на роднокрајни автори во...

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од утре до петок 20 септември ќе биде отворена изложба на дела од роднокрајни автори родени во септември.

Ретка фотка на охридски крап

Ретка фотка на охридски крап

Охридскиот нуркач Никола Паскали успеа во езерските води да направи ретка фотка на охридски крап.

Впечатлив настап на пијанистот Томохиро Адачи

Впечатлив настап на пијанистот Томохиро Адачи

Впечатлив настап имаше младиот јапонски пијанист Томохиро Адачи кој одржа концерт синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација на Националната установа „Охридско лето“.

Наскоро ќе почне уривањето на дивоградбите

Наскоро ќе почне уривањето на дивоградбите

При крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на Општина Охрид,опфатени во регистарот кој беше изготвен според препораките од состанокот на Комитетот за заштита на светското културно и природно наследство на ...

Седми роденден на списането

Седми роденден на списането "Лице в лице"

Денес беше одбележан седмиот  роденден на списанието за одржлив развој, „Лице в лице“, и промоција на 37-то издание.

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Собранието денеска едногласно ја разреши притворената Специјална обвинителка Катица Јанева. Јанева е разрешена поради незаконито, несовесно и нестручно раководење со институцијата Специјално јавно обвинителство (СЈО). За разрешувањето на Јанева гласаа 102 пратеници, ...

Концерт на Томохиро Адачи во

Концерт на Томохиро Адачи во "Света Софија"

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи.

По 20 години Вевчани повторно ќе управува со...

По 20 години Вевчани повторно ќе управува со...

По две децении Вевчанските извори и’  се вратени во владение на Општина Вевчани. Ова ремек дело на природата во 1999 година со одлука на тогашниот состав на Советот на Општината Вевчани беа прогласени за природна реткост со особена важност и споменик на природата, а ...

Самуел Жбогар ги поддржа струшките едриличари

Самуел Жбогар ги поддржа струшките едриличари

Евроамбасадорот Самуел Жбогар вчера  го посети едриличарскиот клуб “Снегар” во Струга која изгоре на 21 јули.

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Изложба на книги на роднокрајни автори во...

rodenivo1q.jpgВо НУ Библиотека „Григор Прличев“ од утре до петок 20 септември ќе биде отворена изложба на дела од роднокрајни автори родени во септември.

Читај повеќе...
 
Ретка фотка на охридски крап
redok1ww.jpgОхридскиот нуркач Никола Паскали успеа во езерските води да направи ретка фотка на охридски крап.
Читај повеќе...
 
Впечатлив настап на пијанистот Томохиро Адачи

japonski2ww.jpgВпечатлив настап имаше младиот јапонски пијанист Томохиро Адачи кој одржа концерт синоќа во црквата „Света Софија“ во Охрид, во организација на Националната установа „Охридско лето“.

Читај повеќе...
 
Наскоро ќе почне уривањето на дивоградбите
naskoro2q.jpgПри крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на Општина Охрид,опфатени во регистарот кој беше изготвен според препораките од состанокот на Комитетот за заштита на светското културно и природно наследство на УНЕСКО. За поефикасна координација на акцијата денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски  и министерот без ресор Едмонд Адеми и нивните соработници.
Читај повеќе...
 
Концерт на Томохиро Адачи во "Света Софија"

adaci1q.jpgВо организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи.

Читај повеќе...
 
Акција: "Чисто,како дома исто"
zacisto1qq.jpgАктивностите за справување со цврст отпад се од суштинско значење  за заштита на  животната средина и градење поздрава иднина за сите нас. Ова беше истакнато  на почетокот    на  акцијата за чистење на  Охридското Езеро и крајбрежје,  поддржана од Делегацијата на Европската унија во Република Северна Македонија,  како дел од акцијата „Чисто  како дома исто“.
Читај повеќе...
 
Светскиот ден за прва помош ќе се одбележи...
svetskiden1q.jpgЦрвен крст Охрид како едно од своите приоритетни залагања го има ширењето на знаењата и вештините за укажување на прва помош со цел тие да бидат достапни за сите како хуманитарен акт кој ги овластува  луѓето да спасуваат животи и да помогнат во закрепнување од  нагло настанати заболувања или повреди. Поседувањето на вештини за укажување на прва помош ги зголемува индивидуалните капацитите на секој човек за преземеање на брза акција за намалување или стабилизирање на сериозни повреди и ги зголемува шансите за преживување на повредениот.
Читај повеќе...
 
Одредување на ризикот од мозочен удар во...

mozok1q.jpgЗдружението за борба против мозочен удар  Мозочен Удар како дел од проектот КВАЛИТЕТНО ЗДРАВСТВО„Подобрување на квалитетот и пристапноста на здравствената заштита и социјалните услуги во пограничните региони – Квалитетно Здравство“  на ден 15.09.2019- недела во Дом на култура Охрид со почеток во 09.00 часот  ќе организира јавна активност со цел одредување на ризикот од мозочен удар кај населението во Охрид.

 

Ќе се вршат прегледи на шеќер и холестерол во крвта ЕКГ, крвен притисок . Акцијата ќе започне со кратка едукација на тема справување со ризикот од мозочен удар. Активностите започнуваат во 09.00 часот во Домот на Култура Охрид и на платото пред истиот . Сите заинтересирани лица кои сакаат да бидат прегледани од нашите лекари се молат да бидат во даденото време на локацијата и заради прегледите, доколку здравствената состојба им дозволува да бидат гладни.
Читај повеќе...
 
Гром предизвикал пожар во селото Заграчани
grom1ww.jpgНа 10.09.2019 околу 22.30 часот во Полициска станица Струга било пријавено дека во куќа во струшкото село Заграчани, сопственост на Л.Д., се случил пожар предизвикан од удар од гром. Притоа, била опожарена кровната конструкција од куќата. Пожарот бил изгаснат од противпожарната единица од Струга.
 
Петкоска:Дали е во ред да се потрошат 100 илјади евра за..
petkoskali1q.jpg-Недомаќинското работење на Георгиески и директорот на МЈП „Проаква“ – РЕ „Водовод“, Владимир Алексијоски е недозволиво за една општина којашто е заглавена во долгови за кои течат камати на дневна основа.рече на денешната прес конференција 
Лидија Петкоска, советник во Советот на општина Охрид и претседателка на УЖ ОК Охрид.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive