Хемингвеј бил советски шпиун? PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 10 јули 2009

hemingvej.jpgСлавниот американски писател Ернест Милер Хемингвеј,нобеловец,авторот на незборавното дело "Старецот и морето",бил советски шпијун,тврдат професори од престижниот универзитет Јејл, Џон Ерл Хајнс,Харви Клер и Александар Васиљев.Тие тоа го наведуваат во книгата "Подемот и падот на КГБ во Америка".

Хемингвеј,наводно, бил заврбуван да работи за Руисте пред неговиот пат во Кина,а КГБ го водел под псевдонимот "Арго".Според достапните документи на КГБ,Хемингвеј со советските агенти се среќавал во текот на Втората светска војна и по војната,во Хавана,Лондон.

Меѓутоа авторите на книгата велат дека писателот никогаш од советските агенти  не добил задача,ниту пак им доставил некоја важна информација.Контактот со него бргу бил прекинат.

Хемингвеј е автор на книгите "Збогум оружје", "За кого ѕвонат камбаните","Старецот и морето" за која во 1953 година ја добил Пулицеровата награда.

Славниот писател сме смета дека задоволно живеел на Куба за време на диктатурата на Батиста,но по негоовото паѓање и доаѓањето на Кастро на власт, се повлекол во роднаат Америка,каде што  на 2 јули 1961 година се самоубил со својата омилена пушка.

Овој омилен пистале ширум светот бил со либерално сваќања,бонвиван,па затоа и овие најнови "тврдења"треба да се прифатат со резерва,бидејќи доаѓаат речиси половина век по неговата смрт,кога тој не може да одговори на обвинувањата.

Последни измени ( сабота, 11 јули 2009 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 Слични теми

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive