Кукавица прелетала 12 илјади километри PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 27 мај 2020

kukav1.jpgНаучниците објавија дека е завршена една од најдолгите птичји миграции досега забележани.

Со помош на сателитска ознака, тие следеле кукавица на нејзиното 12.000 километри долго патување од Африка до Монголија. Птицата преживеала поминување преку океан и силни ветрови, а на својот пат прелетала 16 држави.

Ова беше епско патување“, изјави д-р Крис Хјусон од Британското орнитолошко друштво, кое учествуваше во проектот.

Онон е една од петте кукавици што минатото лето добиле ознака. Птицата летала илјадници километри над Индиски Океан без запирање, а просечната брзина ѝ била 60 километри на час. Од петте означени птици, само Онон го завршил патувањето, кое почнало од Замбија на 20 март.

Патувањето на птиците се следеше и на социјалните мрежи и Хјусон вели дека овој проект открил многу за преселувањето на долги дистанци.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive