Кина ќе стави под карантин над 18 милиони луѓе поради... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 23 јануари 2020
karantin1q.jpgКинеските власти објавија дека ќе затворат уште два града, во досега невидени обиди да се спречи ширењето на новиот смртоносен вирус, од кој досега починале најмалку 17 луѓе.

Откако денеска беше запрен целиот јавен превоз во Вухан, кој важи за центар на заразата, исти мерки ќе бидат спроведени и во Хуангганг и Еџоу во централна Кина. Ова предвидува затворање на аеродромите и железничките станици во овие градови, како и запирање на автобуси, метро и траекти.

Имајќи предвид дека во овие три градови живеат повеќе од 18 милиони луѓе, новите мерки се опишани како најголемиот карантин во историјата.

Државната телевизија објави дека Пекинг откажал низа настани поврзани со прославите на Лунарната нова година, период во кој милиони луѓе патуваат дома, што ги зголеми стравувањата од забрзано ширење на вирусот, кој засега нема име.

Досега е потврдено дека има над 630 заразени, најмногу во Кина, но неколку случаи има и во Јапонија, Јужна Кореја, Тајланд, Сингапур, Хонгконг и Тајван, како и еден во САД. Кинеските власти кажаа дека речиси 100 пациенти се во критична состојба.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive