Зеехофер:Западен Балкан е клучен за стабилноста на... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 21 ноември 2019

germanska1we.jpg-Во денешно време, на прекугранично организираниот криминал и интернационалниот тероризам може само тогаш адекватно да им се одговори, ако стратегиите за нивно сузбивање се поставени исто така прекугранично,изјави сојузниот министер за внатрешни работи, градежништво и татковина, господин Хорст Зеехофер, по повод потпишувањето на Договорот меѓу Сојузна Република Германија и Република Северна Македонија за соработка во областа на безбедноста на 20 ноември 2019 г.

-Имајќи го ова предвид, изминатите години склучивме договори за соработка во областа на безбедноста со многу држави од целиот свет.

Денес заедно со мојот колега од Република Северна Македонија го потпишавме Договорот за соработка во областа на безбедноста.

Западен Балкан е клучен за стабилноста на целата Европска Унија. Зад нас има многу пријателска и истовремено успешна соработка меѓу нашите две држави. Таа треба да се прошири, исто така и токму во областа борба против тешкиот и организиран криминал како и тероризмот.

Договорот што сега го склучивме ќе ја даде правната рамка за тоа.

Во суштина, тој содржи одредби за формите, условите и границите на соработка. Предвидена е, меѓу другото, размена на информации за сторители на кривични дела, општа размена на искуства како и спроведување на усогласени полициски мерки од двете договорни страни.

Во иднина меѓу двете наши држави нема само посилно превентивно да дојде до размена, туку тие ќе соработуваат уште потесно и репресивно во истраги и при заштита на сведоци. 

Убеден сум дека Договорот ќе даде значителен придонес за понатамошното подобрување на соработката на нашите земји во борбата против тешкиот и организиран криминал и тероризам, со што ќе се зголеми и безбедноста на граѓаните,кажа господин Хорст Зеехофер,

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive