Зградата во која е роден Хитлер ќе стане... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 20 ноември 2019
rodenh1q.jpgЗградата во австрискиот град Браунау ам Ин во која што бил роден Адолф Хитлер ќе биде претворена во полициска станица, објавија властите.

Нацистичкиот лидер ги поминал првите недели од животот во стан во зградата од 17. век. Судбината на зградата беше предмет на судски спорови.

Со децении, владата ја изнајмуваше зградата од нејзиниот поранешен сопственик, со цел да се спречи таа да биде светилиште на крајната десница и неонацистите. Своевремено била дневен центар за лицата со попреченост, додека сопственикот ги одбиваше сите владини понуди да биде купена или реновирана. Тоа конечно се случи во 2016 година, кога беше купена за 810.000 евра.

Во австриската јавност имаше поделени мислења за тоа што да се прави со зградата. Едни бараа да се урне, а други сметаа дека може да се пренамени.

„Тоа што зградата во иднина ќе биде користена од полицијата испраќа непогрешлив сигнал дека таа веќе никогаш нема ги буди сеќавањата на национал-социјализмот“, изјави министерот за внатрешни работи Волфганг Пешорн.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive