Охрид четири години нема генерален урбанистички план PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 13 ноември 2019

ohrid3w.jpgОхрид веќе четири години нема генерален урбанистички план.Последен пат ваков план бил донесен во 2005 година.Требало да важи за период од десет години,

Генерален урбанистички план за Охрид беше донесен во 2005 година.Требаше да важи до 2015 година.Значи тој план веќе не важи,а урбанистичките проблеми во градот се решаваат парцилајно со детални урбанистички планови со кои се одредува,на пример, висина на станбени иобјекти и некои дуриг урбанистички зафати.Интересно е што со него делот каде што се наоѓа некогашната фабрика Братство” се води како индустриска зона,а таму има згради,сместувачки капацитети.Првобитната намена со тој план е надмината.Дополнение на генералниот урбанистички план е донесена пред неколку години за просторот кај Студенчишкото блато поради намерата тука да се изгради марина за пловни објеки”,ни изјавија од локалната самоуправа.

 

И градначалникот Константин Герогиески ни потврди дека генералниот урбанистички план за Охрид  важел до 2015 година.

 

Непостоењето на нов генерален урбанистички план им создава проблеми и на инвеститорите на нови станбени градби и на граѓаните.Урбанистичките проблеми се решаваат парцијално,велат охридски архитекти.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive