Владата со 183 милиони денари ќе го санира колекторот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 09 октомври 2019
ohrid3w.jpgВладата обезбеди 183 милиони денари за санација на колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро од отпадни и загадени води, кој се наоѓа во многу лоша состојба. Тој сега работи само со 20 отсто од неговиот оптимален капацитет.

„Со санацијата ќе се започне наскоро. Средстава ќе се искористат за решавање на проблемот со шахтите кои се прелеваат, чистење на цевководот и за замена на редукторските системи во пумпните станици по целата должина на колекторскиот систем, кој сега работи со значително намален капацитет поради дотраеност“, изјави директорот на новоформираното претпријатие „Колекторски систем” Владимир Алексијоски.

Новото претпријатие, чие седиште ќе биде во Скопје, а ќе има подружници во Охрид и Струга, ќе ги преземе сите шеесетина вработени од РЕ „Колектор”, која работеше во рамките на „Про-аква”.

Поголеми проблеми во функционирањето на колекторскиот систем се појавија пред десетина години, кога отпадните води, наместо во пречистителната станица во Враништа, почнаа да се излеваат во езерото. Со најавеите интервенции, колекторот ќе може да функционира без проблеми во наредните деценија и пол.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Избрани најубавите тори на охридската тортијада
tortaoh2q.jpgНа  9.11 2019 во хотел "Амбасадор" се одржа 24- та тортијада по ред.
Читај повеќе...
 
Прокопувањето на Студенчишкото блато е само за...

blato1cd.jpgИдејата на „Тетрактис“ – да се прокопа Блатото за марина – е многу далеку од доменот на општествено одговорното управување, но затоа, многу длабоко во доменот на приватните лични интереси на само неколкумина сопственици на пловни објекти во Охрид,велат од Охрид СОС кои учествувале на презентацијата на проект за „општествено одговорно управување“ со Студенчишко Блато, организирана од архитектонското студио „Тетрактис“.

 

Читај повеќе...
 
Вредни дела на саемот на книги во Библиотеката

saemna1q.jpgОд утре Саемот на книгата во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид по барање на читателите во проширен термин.

Читај повеќе...
 
Во Охрид почна состанокот на лидерите од Западен...
liderioh1q.jpgВо Охрид започна работниот дел од состанокот на лидерите на Западен Балкан, на кој претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Албанија Еди Рама ќе ја презентираат вчера утврдената декларација со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка и за остварување на заедничката цел, членство во ЕУ, пред Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ и министерката за економија на Црна Гора Драгица Секулиќ.
Читај повеќе...
 
Во Охрид се сретнаа Заев,Вучиќ,Рама ( видео)
sredba1z.jpgПретседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Република Албанија Еди Рама, во пресрет на состанокот на лидерите од Западен Балкан што ќе се одржи утре, во недела на 10 ноември, одржаа трилатерална средба на која разговараа и ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка.
Читај повеќе...
 
Заев:Почнува санацијата на колекторскиот систем
-sanac11.jpgПо неполна година подготовки и барање најдобри решенија и финансиски средства за реализација, објавуваме дека започнуваат работите на санација на колекторскиот систем во охридско-струшкиот регион за прочистување од наслагите и корењата од дрвјата и рехабилитација на цевководот на колекторот, истакна Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, по увидот во состојбата на колекторскиот систем во охридско-струшкиот регион.
Читај повеќе...
 
Утре СДСМ ќе одржи трибина
odlaze1a.jpgУтре во 20 часот во Домот на културата "Григор Прличев" СДСМ ќе одржи трибина,соопшти на денешната шрес конференција претседателот на ОО на СДСМ во Охрид Лазе Танески.
Читај повеќе...
 
Се степале средношколци во училишен двор
ohrid3w.jpgНа 07.11.2019 околу 11.30 часот во СВР Охрид, пријавено е дека во двор од средно училиште во Охрид, Д.Л., кој бил заедно со двајца малолетници, сите од Охрид, физички нападнал 16-годишен ученик во училиштето. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
 
Средба на пратеникот Земон со новинарите
zemon1q.jpgПратеникот Рубин Земон, утре 09.11.2019 - сабота, во 12 часот во хотел "Ројал", ќе има   средба со новинарите, 
Читај повеќе...
 
ВМРО-ДПМНЕ ја повика власта да се разбуди...
presp1w.jpg-Масовното труење на бездомни кучиња на градскиот плоштад ја згрози јавноста,рече на почетокот од денешната прес конференција Перчо Божиноски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive