Русија ја направи првата пловечка нуклеарка во светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 24 август 2019

plovecka1q.jpgРусија ја лансираше првата пловечка нуклеарна станица на светот, која треба да помине 5.000 километри од арктичкото пристаниште Мурманск до Чукотка на далечниот исток. Наречена „Академик Ломоносов“, таа има за цел да обезбеди електрична енергија за оддалечени области, вклучувајќи рударски комплекс во Чукотка. Радиоактивниот отпад ќе се складира на самото пловило.

Пловечката нуклеарка се градеше во изминатите девет години во Санкт Петербург и таа содржи два нуклеарни реактора какви што се користат на руските ледоломци. Тие имаат комбиниран капацитет од 80 мегавати и се заштитени од цунами.

Руските медиуми објавија дека станицата располага со доволно енергија да осветли и загрева град со 100.000 жители. Долга 140 и широка 30 метри, нуклеарката треба да биде оперативна 40 години.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive