НАСА именуваше камен на Марс по "Ролинг стоунс" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 24 август 2019
imenuvano1q.jpgКамен на Марс официјално беше именуван од НАСА во чест на „Ролинг стоунс“.

Станува збор за мал камен што вселенското летало „ИнСајт“ минатата година го сними како се тркала по површината на Марс и неговото ново име беше претставено за време на концертот на легендарните британски рокери на стадионот „Роуз бол“ во Пасадена, Калифорнија.

„НАСА ни подари нешто за што отсекогаш сме сонувале, наш сопствен камен на Марс. Не ни се верува“, ѝ кажа Мик Џегер на публиката.

Името беше соопштено од актерот Роберт Дауни Џуниор, кој се качи на сцената пред почетокот на концертот.

Каменот, не поголем од топче за голф, се стркала околу еден метар при слетувањето на „ИнСајт“ на површината на Марс на 26 ноември и ги освои симпатиите на сите во НАСА.

„Сум видел многу марсовски камења во мојата кариера, но ова ми е најкул“, изјави геологот на НАСА, Мет Голомбек.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive