Библиотека им врачи вредно книги на семинаристите во... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 14 август 2019

vezilka1q.jpgВчера директорката на НУ Библиотека „Григор Прличев“од Охрид Гордана Змејковска беше во посета на  Семинарот за македонски јазик, литература и култура  што по 52 пат се одржува во Конгресниот центар во Охрид.


При средбата со директорката на  Летната македонистичка  школа проф. д- р Славица Велева, директорката Змејковска на дел од семинаристите  им подари грижливо одбрани книги од македонски автори кои досега при разни поводи и’ биле донирани на библиотеката.

Во неформалниот разговор  со напредната група изучувачи на македонскиот јазик и групата на преведувачи, учесници на семинарот беа разменати искуства на низа книжевни теми.  Д -р Велева и Змејковска се согласија дека соработката меѓу двете институции кои се комплементарни и имаат допирни точки треба да продолжи и да се продлабочи.

Инаку, на Семинарот се присутни над 70 учесници од повеќе земји кои со многу љубов и восхит зборуваат за македонскиот јазик, литература и култура.

Годинава Летната школа го врати стариот термин на одржување во август и трае седум дена повеќе – време кое семинаристите го бараа за усвојување на стекнатите знаења по учеството на бројните курсеви и предавања.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive