Авионите "ер трактор" го спасија Велмеј од пожарот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 13 август 2019

ertraktor1q.jpgДенес е локализиран пожарот што пред три дена избувна над селото Велмеј,Општина Дебарца кај Охрид.Огнената стихија беснеела на околу 70 хетари главно нискостеблеста шума.

Клучна улога во гаснењето на пожарот кој се појавил на непристапен терен кај рудникот за травертин одиграле два авиони ер трактор  на Дирекцијата за заштита и спасување.Во неколку налети вчера од 14 до 17 часот тие  истуриле повеќе тони вода  врз разбеснатиот оган и ги спасиле жители на селото Велмеј.

 

Јас сега се наоѓам на самиот срт над Велмеј каде што беснееше пожарот.Има само сосема мала површина од која избива само чад.Ангажирани се припадници на Македонски шуми и жители од Велмеј.Огнената стихија е совладана.Изразувам голема благодраност до пилотите на двата  ер трактор авиони  кои истурија вода на местата каде што немаа пристап ниту пожарникарите,ниту луѓето од Македонски шуми.Тие  со неколку налети  ја совладаа огнената стихија.Селото Велмеј не беше загрозено,ни изјави градоначалникот на Дебарца Зоран Ногачески.

 

Пажарот  пред три дена избувна на сртот на планината  во близината на селото Велмеј   до кој не можеа да пристигнат возилата на противпожарната единица од Охрид,но и другите лица обичени за гаснење на пожари.Поради тоа пожарот толку време беснеше.Но по употребата на два авиони тој беше локализира.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive