Доделени дипломите на матурантите од Охридската... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 10 август 2019
diplomi300t.jpgНа свечена пригода, вечерва, во дворот на Охридската гимназија беа доделени дипломите на матурантите од генерацијата 2018/19.

Пред присутните се обрати градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, кој на матурантите им порача да бидат свои и да работат на својот талент.

 

– Некои ќе речат дека најтешко е да се зборува на телевизија, други пат ќе кажат дека најтешко е да се одговара пред професор, трети ќе речат дека најтешко е да се зборува пред маса народ и сите тие грешат. Најтешко е да се зборува пред млади луѓе, ентузијасти, кои се наоѓаат на животниот крстопат со тешка одлука по кој пат да го продолжат животното патување. А јас како човек кој што сум имал можност да се обраќам во секаква пригода, ве уверувам дека токму ова обраќање е најтешкото.

Додека се подготвував за овој настан, со мислите се навратив на моментите кога јас се наоѓав на Вашето место. Присетувајќи се на веселите и среќни денови, безгрижното другарување, но и на моментите кога требаше да ја донесам одлуката кој пат ќе го изберам. Тогаш одлучив дека во животот ќе се бавам со медицина и во ниеден момент немам зажалено за мојот избор. Иако чекорејќи во иднината на животот не беше воопшто лесна мисија. Впрочем како и секоја работа во која целта е висока.

 Како планинар – рекреативец, сакам да ве уверам дека горе на врвот погледот е фасцинантен, само оној којшто го издржал сиот напор качувајќи се по планинските сртови ја имал приликата да ужива во погледот. На таков начин функционира и животот, исполнет со голем број на падови и подеми. Животот не е замислен, да се живее само за да се заработи колку да се платат сметките и да се чека викенд. Секој човек, секој еден од Вас овде присутен има талент. Работата е во тоа дали имаме доволно храброст да го откриеме и работиме на талентот. Храброста можеби и е клучот за успех во животот, но без чест успехот ќе биде  површен. Како што своевремено ќе рече еден од најголемите мислители во светот Аристотел:

„Не можете да направите ништо во овој свет без Храброст. Храброста е најголемиот квалитет, одма после Честа“.

Затоа драги мои ризикувајте, ризикувајте за да го имате чувството дека поседувате нешто вредно.

Не постои страст играјќи на мало, и прифаќајќи животот кој сметате дека не е за Вас. “, ќе каже Нелсон Мендела.

Искористете ги приликите кои Ви се даваат, не се плашете од падовите, бидејќи после секое паѓање следи станување. Во медицината таквата крива линија ни покажува живот. Извлечете поука од секоја ситуација и подгответе се подобро за следната прилика и среќата ќе биде на Ваша страна, бидејќи

„Среќата е она што се случува кога подготвени ќе се соочите со дадената прилика“.

И запомнете единствена конкуренција во животот сте самите себеси, личноста која што сте биле вчера, со она што сте денес, како би биле подобри утре.

Од овде, од ова место, јас гледам генерација успешни охриѓани кои во најдобро светло ќе не претстават низ светот и чии имиња ќе бидат впишани во плејадата сограѓани кои дале свој придонес и добробит во различни области.

Нека Ви бидат среќни овие мигови, и нека Господ ви дари поволен ветар во грб.

Да сте ми живи и здрави, рече градоначалникот Георгиески.

Дополнително манифестацијата беше збогатена со презентација на класовите и културно – забавна програма, подготвена и реализирана од професорите и учениците.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Сензори за слењење на еколошките параметри на...
senzor1q.jpgПред зградата на Општина Охрид е поставен првиот сензор за следење на еколошките параметри на воздухот, како дел од активностите на Пилот проектот „Ефикасно користење на новите технологии за чист атмосферски воздухAIRTHINGS“, кој е дел од Програмата „Интерег Балкан-Медитеран“ на Европската Унија.
Читај повеќе...
 
Тешка сообраќајка на патот Струга-Дебар,еден починал
policija6.jpgНа 18.09.2019 во 18.55 часот на регионалниот пат Струга-Дебар случена е сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Н.Ќ.(56) од охридското село ГорноЛакочереј и трактор без регистарски ознаки, управуван од М.Ф.(48) од струшкото село Велешта.
Читај повеќе...
 
Сообраќајка на патот Струга-Дебар,има и повредени
policija6.jpgНа 17.09.2019 во 16.45 часот на регионалниот пат Струга–Дебар, на крстосница од локалниот пат кај селото Добовјани и патот кој води кон селото Велешта, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Југо“ со струшки регистарски ознаки, управувано од Р.П.(58) од Вевчани и патничко моторно возило „Фоксваген голф“ со струшки регистарски ознаки, управувано од С.Б.(54) од Велешта.
Читај повеќе...
 
Нуркачот Паскали го "доопреми" апартманот...
umivalnik1q.jpgНуркачот Никола Паскали го доопреми апартманот со умивалник од дното на Езерото.
Читај повеќе...
 
Девет нови локации за паркирање велосипеди
velosipedskiparkinzi1q.jpgГрадоначалникот на Охрид, Константин Георгиески присуствуваше на промоција на проектот „Паркинзи за велосипеди“ што денес се одржа во непосредна близина на Поштата во центарот на Охрид. Проектот е дел од активностите за одбележување на Европската недела на мобилност во Охрид.
Читај повеќе...
 
Комуналците ја чистеа плажата Лабино

lap1e.jpgПо налог на Секторот за комунални дејности, сообраќај и улици  Ј.П.„Охридски Комуналец„ денес спроведе акција за расчистување на дивата депонија на плажата Лабино лоцирана во делот под карпите. Поради непристапноста на теренот акцијата се спроведуваше со помош на чамец и беа ангажирани 7 комунални работници.

Читај повеќе...
 
Физичка пресметка на "Јане Сандански"

nasilie1q.jpgНа 16.09.2019 околу 15.30 часот во СВР Охрид пријавено е дека на улица „Јане Сандански“ во Охрид бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу А.Џ.(63) од Охрид и Б.С.(59) од Скопје.


 

Читај повеќе...
 
Децата од "Јасна" во дефиле по повод Европската...
evropska300j.jpgСо  соодветни транспаренти во рака дечињата згрижени во   ЈОУДГ  „Јасна Ристеска“, денес  продефилираа низ централните градски  улици и кејот и се вклучија во одбележувањето на Европската недела на мобилност. Настојувајќи да покажат дека и тие се   учесници во сообраќајот  кои сакаат да биде многу побезбеден без возила тие ја пренесоа пораката „Рака за рака “.
Читај повеќе...
 
Изложба на книги на роднокрајни автори во...

rodenivo1q.jpgВо НУ Библиотека „Григор Прличев“ од утре до петок 20 септември ќе биде отворена изложба на дела од роднокрајни автори родени во септември.

Читај повеќе...
 
Ретка фотка на охридски крап
redok1ww.jpgОхридскиот нуркач Никола Паскали успеа во езерските води да направи ретка фотка на охридски крап.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive