И на 70 години Мерил Стрип е најголема филмска дива на... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 25 јуни 2019
meril1w.jpgМерил Стрип, една од најзначајните и најнаградувани актерки во историјата на Холивуд, денеска полни 70. години.

Од дебито на филмското платно во „Џулија“ во 1976 година, Стрип собра рекордни 21 номинација за Оскар, почнувајќи со „Ловец на елени“ во 1979 и триумфираше трипати, а во својата колекција има и осум златни глобуси и три награди Еми.

Со првиот освоен Оскар, во 1980 за „Крамер против Крамер“

„Некои велат дека сум најголемата актерка на светот, некои дека сум преценета, но етикетите не ми значат ништо. Она што ми значи е возбудата кога работам со интересни луѓе, само во такви моменти се чувствувам жива“, вели Стрип, која во кариерата изгубила само пет филмски улоги, вклучувајќи го „Кинг конг“, кога продуцентите рекле дека не е доволно убава.

Вториот Оскар го освои во 1983 за „Изборот на Софија“

Третиот оскар ѝ го донесе улогата на Маргарет Тачер во „Железната лејди“ (2012)

Стрип во „Мама миа!“

Стрип во „Ѓаволот носи Прада“

За „Флоренс Фостер Џенкинс“ ја доби 20. номинација за Оскар

Со Никол Кидман во втората сезона на „Мали големи лаги“ (2019)

 

Со скулпторот Дон Гамнер е во брак од 1978 и заедно имаат четири деца

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive