Париз ќе инвестира во летечки такси сервис PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 25 јуни 2019
taksiservis1q.jpgПосетителите на Париз наскоро ќе можат со стил да пристигнуваат во центарот на градот, возејќи се со летечко такси.

Авионската компанија „Ербас“ работи заедно со францускиот транспортен оператор „РАТП груп“ на истражување и развој на „возила со вертикално полетување и слетување“ и се надеваат дека ќе бидат готови навреме за Олимпијадата во Париз во 2024.

За да стигнат во најстрогиот центар, патниците од аеродромот „Шарл де Гол“ користат такси, со воз стигаат за 35 минути, а со автобус од 45 до 90 минути. Операторот вели дека ќе направат напори „летечкото такси да биде достапно за најголем број луѓе“.

Менаџерот на аеродромот изјави дека до крајот на годината во регионот околу Париз ќе одберат локација за „вертипорт“ – простор кадешто ќе слетува летечко такси. Плановите се просторот да биде готов за 18 месеци, а ќе бидат потребни 10 милиони евра за изградба на инфраструктура.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive