Милано и Кортина домаќини на ЗОИ во 2026 PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 24 јуни 2019
zimskaol1q.jpgМилано и Кортина д‘Ампецо се избрани за домаќини на Зимските олимписки игри во 2026 година. Меѓународниот олимписки комитет ѝ даде предност на италијанската кандидатура во однос на Стокхолм, откако претходно поради големи трошоци сами се откажаа Сион, Сапоро, Грац и Калгари.

Лизгачките спортови и хокеј ќе се одржуваат во Милано, додека Кортина ќе ги организира трките во алпско скијање. Натпревари ќе има и во други зимски центри во италијанските Алпи, како Бормио и Ливињо.

Кортина ја организираше Зимската олимпијада во 1956 година, додека Италија за последен пат беше домаќин во Торино во 2006.

Од друга страна, Шведска никогаш досега не била домаќин на ЗОИ, а нејзината кандидатура предвидуваше натпревари и во Летонија.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive