Ердоган го загуби Истанбул на повторените избори PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 23 јуни 2019
izgubil1q.jpgВладејачката партија во Турција ја загуби контролата во Истанбул по повторените избори за градоначалник, покажуваат последните резултати. По преброените над 90% од гласовите, кандидатот на главната опозициска партија Екрем Имамоглу освоил 54% гласови.

Тој изненадувачки, со тесна разлика победи на изборите во март, но тоа беше поништено откако партијата на Реџеп Таип Едроган се пожали на нерегуларности. Противникот на Имамоглу Бинали Јилдирим го призна поразот на денешните повторени избори.

Ова е нов голем удар за Ердоган, кој веќе ги загуби Анкара и Измир. Тој претходно кажа „кој и да го освои Истанбул, ќе ја освои и цела Турција“.

„Резултатот од овие избори претставува нов почеток за градот и за државата. Подготвени сме да отвориме нова страница во Истанбул, страница на правда, еднаквост и љубов“, изјави Имамоглу, додавајќи дека е подготвен да работи во хармонија со Ердоган.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive