Во САД одобрија "женска вијагра" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 23 јуни 2019
zenskavijagra1q.jpgЖените во САД наскоро ќе имаат нова опција за да ја подигнат сексуалната желба: инјекција која ќе можат самите да си ја стават во бутот или во стомакот, која ќе го подигне либидото за неколку часа.

Инјекцијата, која во петокот беше одобрена од Одборот за храна и лекови (ФДА), е втор лек по ред кој е одобрен за зголемување на сексуалната желба кај жените, откако фармацевтите постигнаа светски успех со „вијаграта“ за мажи во доцните 1990. Првиот лек е пилула „адји“која се зема еднаш на ден, а која беше одобрена во 2015.

„Добрата страна на новиот лек е дека може да се користи само кога ви треба. Негативната страна е што е инјекција, а луѓето знаат да бидат плашливи за игли“ вели д-р Џулија Џонсон, специјалист за репродуктивно здравје во Медицинскиот центар Мемориал ЈуМасс.

Одборот го одобри лекот „вилиси“( Vyleesi ) за жените кои се во предменопауза, а кој кои има вознемиреност и стрес поради постојано губење на желба за секс. Најчестиот негативен ефект на лекот при истражувањата на компанијата беше гадење. Одобрението беше базирано на одговорите на жените од прашалниците дека им се зголемила сексуалната желба и дека им се намалил стресот поради секс. Жените не одговорија дали имале почесто секс, што е првичната цел на лекот.

„Жените не сакааат повеќе секс, туку – подобар секс“, вели д-р Џули Корп, шефица во фармацевстката компанија „Амаг“, кои се производители на лекот на „вилиси“, како и на „адји“.

Негативни ефекти од лекот се потење, реакции на местото на убодот и главоболка, и не се препорачува за жени со висок крвен притисок и срцеви заболувања.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive