Петкоска:СДСМ се реасфрла со народните пари PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 22 јуни 2019

lidija1ee.jpg-Откако СДСМ е на власт во Охрид, ниту животот дојде, ниту Охрид тргна напред. Скандалите на функционерите од СДСМ никако да запрат кога е во прашање трошењето народни пари,рече  на денешната пресс конференција Лидија Петкоска,советник во Советот и претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ.-Владимир Алексијоски, директорот на МЈП „Проаква“ – Р.Е. „Водовод“ треба да чувствува одговорност каде и како ги троши парите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ Охрид го охрабрува Алексијоски да излезе и да им објасни на охриѓани колку потрошил за угостителски услуги во 2017, 2018 и првите три месеци од 2019?

Кога Претпријатието има милиони денари загуба, тој прави милиони денари расходи на работи кои не се неопходни.

Додека недомаќински се трошат парите, поскапувањето на водата никако да престане. Веќе втор месец охриѓани добиваат повисоки сметки за вода и од веќе претходно покачените.

Милионите потрошени за непотребни работи и лични интереси требаше да бидат за ветените проекти кои ќе значат поквалитетна и поздрава вода за пиење.

Со измена на развојната програма за изградба на системи за водоснабдување на предлог на градоначалникот Константин Георгиески се кратат 4.400.000 денари, меѓу останатите минус средства за преприклучување на водоводна мрежа за "Абас "и водоводни линии во Лескоец.

Додека фекалиите завршуваат во Охридското Езеро и дел од пумпите не работат на Алексијоски му се поважни кафаните. Градоначалникот Георгиески да побара одговорност и да го разреши аздисаниот директор Алексијоски.

Сведоци сме дека градоначалникот Георгиески и Јавните претпријатија личните интереси ги ставаат пред интересите на граѓаните и се расфрлаат со пари за работи кои воопшто и не се потребни.

СДСМ работи недомаќински и против интересите на граѓаните. Со СДСМ Охрид и охриѓани се враќаат назад,,кажа Петкоска.

Последни измени ( сабота, 22 јуни 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

ВМРО-Охрид:во УНЕСКО пратиле еден текст,во ...
zgrada12q.jpg-Пред УНЕСКО предложија еден закон, пред пратениците во Собрание пратија друг!,обвинија денес на прес конференција од ОК на ВМРО-ДПМНЕ.
Читај повеќе...
 
Освежување на знаењата за прва помош преку Црвен...

crven100a.jpgЦрвен крст Охрид е организација која меѓу другото, работи и на унапредување и заштита на здравјето на граѓаните. Како една од многуте дејности кои ги покрива нашата организација, е и првата помош. Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, Црвениот крст изведува настава за прва помош за кандидати за возачи на моторни возила.

Читај повеќе...
 
Оперски првенци ја пееjа легендарната "Билјана" во...
prvenci1qw.jpgОперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ја изведоа македонската пeсна „Билјана платно белеше“ како порака за спас на Охрид, во контекст на последните барања од УНЕСКО да се отстранат дивоградбите кои му го загрозуваат статусот на Охрид како заштитено светско културно и природно наследство.
Читај повеќе...
 
Изложба на нашинецот,а светски сликар Мајкл Клос

klose2t.jpgВо среда, 17 јули, во МАНУ-Куќата Уранија, градоначалникот на општина Охрид, Константин Георгиески, ќе ја отвори ликовната изложба на Клос, која се организира во рамките на најновата македонска, летна турнеја на Мајкл Клос.

Читај повеќе...
 
Две лица се повредени во сообраќајка на патот Ќафасан..
policija11.jpgНа 14.07.2019 околу 15.50 часот на магистралниот пат Ќафасан-с.Подмоље, струшко, на место викано „Пескавица“ во близина на с.Франгово, М.Д.(35) од Скопје, управувајќи патничко возило „Фолксваген Голф“ со скопски регистарски ознаки, излетал од коловозот. Во незгодата, возачот М.Д. и сопатничката Ј.Ќ.(27) од с.Умин дол, кумановско, се здобиле со повреди. Увид извршила екипа од Полициската станица Струга.
 
Профункционира премиум зоната за паркинг
rampaoh1q.jpgЈП „Билјанини извори” ја известува јавноста дека од денес 15-ти јули започна да функционира премиум зоната за наплата на паркинг, уврдена со одлука на Советот на Општина Охрид број 08-8533/26 од 10.06 2019 година.
Читај повеќе...
 
Дедовци се испотепале во центарот на Охрид,едниот...
nasilie1q.jpgНа 13.07.2019 год.  во 10,00 час. на булевар „Македонски просветители“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу И.В.(66) и П.Ш.(66), двајцата од Охрид.
Читај повеќе...
 
Глисерџиите најзаинтересирани за сидришта во каналот

kanalotdenes1qd.jpgЈавното претпријатие Билјанини извори кое стопанисува и со паркизните во Охрид почна со склучувње договори за сидришта во Студенчишкиот канал каде се закотвуваат најголем број на пловни објекти.

Читај повеќе...
 
Масовна тепачка на "Бистрица"
nasilie1q.jpgНа 12.07.2019 година околу 17.30 часот, во куќен двор на улицата „Бистрица“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу Р.Ш.(41) и А.Ш.(36) од една и Л.Ш.49) и А.Ш.(20), сите од Охрид, од друга страна. По целосно документирање на настанот, СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава.
 
СДСМ почна кампања под мотото "Зборот важи"

letno1ww.jpgЗа Социјалдемократскиот сојуз на  Македонија ова лето ќе биде работно. 

Под мотото: „Зборот важи“ и нашата општинска организација на СДСМ – Охрид како и сите останати во земјава  ќе ги интензивира активностите на терен, меѓу членството, симпатизерите и општо меѓу граѓаните.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive