Околу пристаништето за паркинг ќе се наплаќаат 100... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 11 јуни 2019
zaavtobusi2q.jpgСо одлука на Советот на Општината, Охрид доби премиум зона, во која паркирањето ќе чини 100 денари за еден час. Локалната власт со ова сака да го намали сообраќајниот метеж во строгиот центар, особено во летниот период. Новиот ценовник ќе се применува од идниот понеделник,пишува најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам

„Премиум зоната го опфаќа строгиот центар на градот. Тоа е делот од кај Поштата, па до кружниот тек кај градското пристаниште. Цената за еден час паркинг ќе изнесува 100 денари. На овој начин сметаме дека ќе се растовари сообраќајот во овој дел и ќе има повеќе места за паркирање на странските, но и за домашните гости кои не го познаваат градот”, вели директорката на ЈП „Билјанини Извори”, Гордана Јованоска.

Охрид од денеска ослободи простор каде што автобусите ќе можат само да ги качуваат и симнуваат патниците. За таа цел ќе служи паркинг просторот пред универзитетот „Свети Апостол Павле”. Туристичките автобуси тука нема да можат да се паркираат, туку само зад спортската сала „Билјанини Извори”. Цената на паркингот за автобусите ќе изнесува 300 денари за 12 часови, односно 600 денари за 12-24 часови.

Последни измени ( вторник, 11 јуни 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive