Уникатна поштенска марка-деца со ретки болести PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 10 јуни 2019

markata1www.jpgОд  денес филателијата на Македонска пошта и филателистите низ светот се побогати за уште една РЕТКА ПОШТЕНСКА МАРКА!

Имено денес 10.06.2019 излегува  од печат поштенска марка ДЕЦА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ –АЛПОРТ СИНДРОМ (Alport syndrome) и како таква марка е прва во светот издадена за оваа ретка дијагноза.

Инцијативата за издавање на оваа нова поштенска марка е на активистот за ретки болести и вработена во Македонска пошта Лолеска Гордана.

Поштенската марка е со номинлна вредност од 18.00 денари и прво печатење од 6000 примероци.

Дизајнот е на Татјана Поцевска дизајнер во бирото за филателија.

Македонска пошта со ова дело покажа по којзнае кој пат дека е општествено одговорна компанија која се грижи за своите граѓани за пациентите со ретки болести посветувајки поштенска марка на најранливата категорија ДЕЦАТА.

 

На 04.10.2017 Македонска пошта во соработка со здружението на граѓаниза ретки болести Живот со предизвици, а на иницијатаива на Лолеска Гордана мајка на дете со ретка болест –работник во Македонска пошта Охрид,  ја издаде првата поштенска марка во светот посветена на децата со ретки болести, која  како таква доживеа огромен публицитет насекаде низ светот, преку ширење на информацијата од страна на здруженија и организации за ретки болести низ светот.. markata1ww.jpg

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive