Штраусовиот "Лилјак" на плоштадот во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 18 мај 2019
maturska200t.jpgСо танц на музика од штраусовата опера „Лилјакот“, околу 400 матуранти од  четирите  охридски средни училишни центри на плоштадот „Св. Климент Охридски“  се вклучија во манифестација „Матурска парада 2019“.

Пред почетокот на танцот матурантите ги поздрави претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска.

– Гледам  младост, безгрижност и среќа кај сите вас. Ова е вашиот ден, ова се ваши мигови, овој плоштад е Ваш. „Младоста е среќна затоа што за нејзе има иднина“рекол Гогољ,  а вие сте нашата иднина. На вас останува  ова општество и целиот Свет. Сигурна сум дека од средношколските денови носите грст убави спомени и знаења кои ќе ги осветлуваат вашите животни патишта и кои ќе бидат основа за градење на светла иднина. Во овој момент земете го компасот и мапата на животот во свои раце.  Уверена  сум дека сега сте потполно свесни колку е важно образованието. Нелсон Мандела рекол „Образованието е најмоќно оружје кое можете да го употребите за да го менувате светот“.  Колку досегашното знаење допринело во вашето „навооружување“ ќе покаже времето кое е пред вас. Сигурна сум дека денес се обраќам на успешни млади луѓе кои ќе ги освојуваат сите сфери на животот и науката.  Основачот на дигиталната доба Стив Џобс кажал, „Твоето време е ограничено, немој да го трошиш на нечиј живот. Немој да допуштиш да живееш како што другите мислат. Немој да дозволиш туѓите  мислења да ти го уништат твојот внатрешен глас. И најважно имај храброст да го пратиш своето срце и интуиција. Тиеодамна одредиле што навистина сакаш да бидеш во животот.“ Драги матуранти, најдобар начин да ја предвидиш својата иднина е да ја изградиш онаква каква што ја посакуваш. Околностите на животот не можеме да ги избереме но може да ги избереме сопствените реакции  на тие околности.  Изградете ја иднината таква каква што ја посакувате.  Алатката за таквата градба ја имате во вашите знаења, талент и неисцрпни способности постојано да учите и да се надградувате. Животот е како приказна, не е важно колку е долг туку колку е добар.  Затоа потрудете се да биде добри луѓе, добри лекари, адвокати, судии, менаџери, занаетчии, професори, архитекти, политичари. Само доколку нештото го сакате и работите со љубов ќе бидете добри  и успешни во професијата, рече Ангелоска.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во Македонија првпат се одржа во 2007 година во Скопје и во Охрид.  Оваа година покрај Македонија во проектот ќе учествуваат матуранти од 60 градови на Југоисточна Европа.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Во сообраќајката кај Куратица две лица се тешко...

 svrohrid2q.jpgНа 25.06.2019 година во 20.15 часот на крстосницата на магистралниот пат Охрид - Ресен со локалниот пат за селото Куратица се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Сеат Леон“ со битолски регистарски ознаки, управувано од М.Д.(23) од Битола и патничко возило „Рено Клио“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Г.К.(22) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Жителка на Австралија правела неред во Охрид
svrohrid2q.jpgНа 24.06.2019 година околу 18 часот и 30 минути, во угостителски објект лоциран на улицата „Св.Климент Охридски“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со непристојно однесување извршено од Е.С.М.(33) од Перт-Австралија.
Читај повеќе...
 
Насилство на паркинг во Струга
svrstruga2q.jpgНа ден 24.06.2019 гoдина во 14 часот, на паркинг на улицата „Маршал Тито“ во  Струга, нарушен е јавниот ред и мир со насилство извршено од неколку лица врз Д.А. (27) од струшкото село Заграчани.
Читај повеќе...
 
Локалната креваше нелегално поставена урбана опрема
akcija4et.jpgОдделението за инспекциски надзор-Инспекторат при Општина Охрид заедно со службите на ЈП „Охридски комуналец” и СВР Охрид, денес започнаа координирана акција за отстранување на нелегално поставената урбана опрема пред угостителските објекти во Охрид.
Читај повеќе...
 
Крводарителска акција во Гимназијата

gim1ww.jpgСо цел обезбедување на доволни количества крв и крвни продукти за потребите на пациентите во здравствените установи во Охрид во летниот период, Црвен крст Охрид организира крводарителска акција која ќе се реализира на 26.06.2019 (среда) во просториите на ОСУ "Св.Климент Охридски"-Гимназија во периодот од 9-13 ч.

Читај повеќе...
 
Охрид за прв пат ќе наплаќа паркинг за јахти во каналот
kanalotdenes1qd.jpgОхрид од почетокот на јули годинава конечно ќе почне да го наплаќа закотвувањето на пловни објекти во Студенчишкиот канал. Досега Општината не собираше ни денар за закотвување на пловила. Се наплаќаше само на делот од брегот кон објектот на АРМ, но таму средствата одеа кај војската. За прв пат, сега паркирањето официјално ќе се наплатува и на спротивниот дел од каналот, иако сопствениците на пловни објекти велат дека и до сега плаќале „на црно“ на неофицијални чувари на каналот,пишува најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам
Читај повеќе...
 
Алексијоски:"Аздисаниот" директор ja смали загубата за

vlado2ee.jpgПо прозивката на денешната пресс конференција од страна на советничката и претеседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Лидија Петкоска,денес преку соопштение реагираше генералениот  директор на МЈП „Проаква”.диплoмиранот  инженер - технолог Владимир Алексијоски.Соопштението го пренесуваме во целост.

Читај повеќе...
 
Петкоска:СДСМ се реасфрла со народните пари

lidija1ee.jpg-Откако СДСМ е на власт во Охрид, ниту животот дојде, ниту Охрид тргна напред. Скандалите на функционерите од СДСМ никако да запрат кога е во прашање трошењето народни пари,рече  на денешната пресс конференција Лидија Петкоска,советник во Советот и претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ.Читај повеќе...
 
Презентација на европските фондови и програми
evrop1we.jpgСите фази на подготовка, аплицирање и спроведување на европски проекти, како и детали за повиците за финансирање од актуелниот програмски период, на кои можат да аплицираат субјекти од нашата земја, беа објаснети во рамки на Презентацијата на европски фондови и програми, која се одржа денес во Општина Охрид.
Читај повеќе...
 
Охридските акцијаши одат во "Стрежево" на...
breg22.jpgНа 22. 06. 2019 година (сабота) 25 млади од Акцијашкиот клуб "Брег на младоста" ќе се упатат на одбележување на 40 години од младинската работна акција "Стрежево" - Битола и ќе одадат почит на сите илјадници акцијаши кои несебично се вградија во изградбата на овој капитален објект - хидрооперативен систем "Стрежево".
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive