Перо Антиќ е нов претседателот на МКФ PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 15 мај 2019
pero1qq.jpgПеро Антиќ едногласно беше избран за нов претседател на Македонската кошаркарска федерација.

Единствениот македонски кошаркар со НБА-кариера немаше противкандидат на денешното изборно Собрание на МКФ, откако досегашниот претседател Петар Наумоски одлучи да се повлече без борба. Наумоски ја водеше Федерацијата од 2015 година и во меѓувреме спречи неколку обиди да биде сменет, последно од уште едно легендарно име, Владо Илиевски.

Антиќ (36) доаѓа на претседателската функција кратко време откако ја заврши играчката кариера.

„Секако дека ми е малку чудно ова. Целта е да се состави силен тим од луѓе од спортот и од бизнис-сферата и потоа сите заедно да работиме на враќањето на кошарката на старите патеки. Приоритети има многу, но ќе треба време“, беше првата изјава на Антиќ.

Перо Антиќ е еден од најуспешните македонски кошаркари на сите времиња, кој трипати беше европски првак и одигра две сезони во НБА-лигата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive