Почина Мира Марковиќ,сопругата на Милошевиќ PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 14 април 2019
mira1ww.jpgМира Марковиќ, вдовицата на Слободан Милошевиќ и најмоќна жена во Србија во 1990-ите, почина на 76 години во Москва, каде што пред неколку дена била примена во болница во тешка состојба. Таа живееше во Русија од 2003 година, откако претходно против неа беше покренато обвинение за злоупотреба на службена положба.

Родена во 1942, таа го запознала Милошевиќ уште додека била средношколка и се венчаа во 1965 година.

Таа беше еден од основачите и прва претседателка на Југословенска левица, главен партнер на владејачката Српска социјалистичка партија, што ја водеше Милошевиќ. Во времето на крвавите војни во поранешна Југославија, Марковиќ важеше за моќна фигура на српската политичка сцена и личност во која Милошевиќ имал најголема доверба.

Таа дури се доведуваше во врска со организирањето на ликвидациите на новинарот Славко Ќурувија и на поранешниот претседател на Србија Иван Стамболиќ. По апсењето на Милошевиќ, Марковиќ си синот избега во Русија, кадешто доби азил.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive