Уапсени Стевчо Јакимоски и уште осумина ... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 19 март 2019
jakimoski1q.jpgПоранешниот градоначалник на скопската општина Карпош Стевчо Јакимовски и уште осум луѓе утрово се приведени од полицијата по налог на Обвинителството за организиран криминал, потврди за најчитаниот македонски сајт  САКАМДАКАЖАМ.МК Вилма Рускоска, шеф на обвинителството.

За Стевчо Јакимовски и за уште двајва вработени во општинската администрација, раководители на оддели за ескпропријација и за урбанизам ќе се бара притвор, а за другите мерки на претпазливост.

Останатите приведени се бизнисмени, повеќето од градежниот сектор. Се очекува денеска сите да бидат сослушани од судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Според кривичната пријава од одделот за организиран криминал во МВР до Обвинителството, времени објекти на државно земјиште кои по ниеден закон не смееле да се легализираат, биле легализирани и со тоа земјиштето било откупено по најмногу до 5 евра квадрат.

Обвинителката Рускоска за САКАМДАКАЖАМ.МК рече дека покрај оваа пријава против осомничените деветмина има пријава и од Финансиската полиција и плус уште две пријави.

Јакимовски од август минатата година за друго кривично дело е под мерки за претпазливост и редовно се јавува во судот.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive