Виена најквалитетен град за живеење PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 15 март 2019
viena1ww.jpgДесетти пат по ред, Виена се најде на врвот на листата градови коишто имаат најквалитетен живот, објави „Мерсер“, најголемата светска консултантска компанија.

Градот со 1,9 милиони жители, познат по царското минато, класичната музика и палатите, се цени и по неговите безбедност и зеленило. Втор е Цирих, многу поскап град и голем финансиски центар, додека третото место го делат Оукленд, Минхен и Ванкувер.

„Квалитетот на живеењето е определен од повеќе фактори: од пристап до јавен превоз и ниво на сообраќаен метеж, преку достапност на станови и куќи и меѓународни училишта, до културната сцена“, стои во соопштението на компанијата.

Десетте градови од дното на листата, која опфати 231 град, се непроменети, при што Багдад е на последното место, зад Бангуи (Централноафриканска Република) и Сана (Јемен).

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive