Георгиески:Сите јавни претпријатија ги зголемија... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 14 март 2019
konge1q.jpgВршителот на должност градоначалник, Константин Георгиевски  во изјава за  медиумите се осврна на извештаите за работата на Секторите на општината , општинскиот буџет за 2018 година и негова реализација  како и завршните  сметки и извештаите за работата на јавните претпријатија ,кои беа точки на дневен ред на денешната  25 Седница на Советот на  општина Охрид.

Прво ќе се осврнам по однос на извештаите за работата  на секторите во општината и остварувањето на буџетот коешто е поголемо за 9 % во  споредба со 2017, поточно 86, 5 милиони денари .Во однос на забелешките кои ги изнесе координаторот на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Пецаков , точно е дека остварувањето на буџетот во Програмата  за комунални дејности улици и патишта  е пониско од планираното, меѓутоа тоа е резултат на тоа што не се оствари делот од буџетот којшто беше на товар на општина Охрид по однос на асфалтирање на улицата „Абас Емин“. Станува збор за проект којшто е врзан со Министерство за транспорт и врски затоа што 600 илјади евра се обезбедени од Европска Банка за обнова и развој  коишто покриваат комплетна изработка  на атмосферска, фекална канализација и водоводна мрежа. Тој проект неколку месеци беше заглавен во службите на Министерството за транспорт и врски   во однос на консултанските забелешки кои ги имаа консултантите ангажирани од министерството. Ние вршевме перманентна комуникација со нив, направивме некои корекции во предмет пресметките кои беа од технички аспект. Сето тоа е завршено и очекуваме Министерство за  транспорт и врски за таа ставка  деновиве да го распише тендерот  и конечно да започне  реконструкцијата на улицата „Абас Емин“. Асфалтирањето ќе биде на товар на општината. Токму затоа е низок процентот на остварувања во тој дел- истакна в.д градоначалникот Георгиевски кој е согласен дека треба да се креира буџет определен од реалните можности на општината.

Буџетот којшто го искреиравме за 2019 година е таков, а буџетот којшто го донесовме во 2018 година беше подготвен од претходната администрација затоа што ние дојдовме во општина во месец ноември, а буџет не се прави  за два месеци. Така што остварувањето на буџетот е ниско поради тоа што истиот не го подготвувавме ние- подвлече Георгиевски и се осврна на  финансиските извештаи  и работењето на јавните претпријатија во Охрид за 2018 година. 

Декларативните изјави се едно, а бројките се  немилосрдни и вистинити. Таксативно и со бројки ќе ги наведам завршните сметки на јавните претпријатија.  ЈП „Градски гробишта“ во 2017 година остварило загуба од 2 милиони  908 илјади денари. Оваа година тоа јавно претпријатие е во добивка од 2 милиони и 206 илјади  427  денари.ЈП „Водовод “- Охрид во 2017 година било со загуба од 36 милиони  235 илјади денари, четири неисплатени плати , здравствено осигурување на вработените  и огромни долгови. Во 2018 година загубата е само 3 милиони 660 илјади денари или разликата е од фрапантни 32 милиони 575 денари во плус. МЈП „Проаква “- Струга во 2017 година  е во загуба од 58 милиони 717 денари, а во 2018 година добивка од 15 милиони 570 денари или во плус 74 милиони  287 илјади денари. ЈП „Градски Пазар “  во 2017 година  има добивка од 1 милион  416 денари, а загуба во 2018  година од 1 милион  689 илјади и 151 денар. Овдека е интересно тоа што приходите од редовното работење на ова јавно претпријатие се зголемени од 7 милиони 916  денари на 9 милиони 237 денари. Загубата се должи на тоа што во 2017 година  од страна на приватниот партнер во однос на изградба на новиот пазар еднократно е исплатена сума од скоро 5 милиони денари и на тоа се должи добивката во 2017 година. Доколку би имале таква исплата и  во 2018 година   тогаш добивката на  ова јавно претпријатие би била поголема отколку  во 2017 , затоа што приходите  во таа  година се поголеми во однос на претходната. ЈП „Охридски Комуналец“ во 2017 година имало добивка од 14 милиони 448 илјади  208 денари , оваа година добивка од 17 милиони 842 илјади 357 денари  и да не заборавиме дека ова јавно претпријатие оваа година доживеа ренесанса во опремување и модернизација со нови машини, возила и помошна механизација. Приходите во ова јавно претпријатие во 2017 година биле 129 милиони 505 илјади , а оваа година се 140 милиони денари. ЈП „Билјанини извори “ во  2017 година остварило приходи 23 милиони 568 денари , а годинава 36 милиони 602 илјади 390 денари. Разликата е од 13 милиони денари во плус . Загубата на ова претпријатие  во 2017 година била 7 милиони 453 илјади 719  денари, а добивката оваа година е 3 милиони 492 илјади 986 денари.  На ЈП „Нискоградба“  во 2017 година приходите биле 55 милиони 772 илјади 259 денари , а во 2018 година приходите се 60 милиони 262 илјади 719 денари, што значи дека за 8% се зголемени приходите. Овде бележиме загуба на претпријатието затоа што имаме отпис на побарувања од правни лица  за изминатите 6 години  којшто не бил направен во период од 2010 до 2015 година, а  е во износ од 971 илјада денари. Во ова претпријатие имало и исплаќање на отпремнини од 600 илјади денари и смртни случаи . Токму поради овие причини настанала загубата на ова претпријатие од 1 милион и 500 денари.    Може да констатираме дека во 2018 година сите јавни претпријатија ги зголемиле приходите , намалени се трошоците и сите работат во одлична кондиција- истакна  в. д градоначалникот Георгиевски и посочи дека во моментов по налог и со финансиска помош  на општина Охрид  екипи на ЈП „Охридски Комуналец „ го чистат  просторот кај  некогашната касарна „Михајло Апостолски“ кој простор  години наназад никој не го расчистил како и тоа дека  сработеното  и зголемените приходи во последната 2018 година е доволен доказ дека јавните претпријатија се извлекуваат од финансиската криза која ја стекнале во претходните неколку години.
Последни измени ( четврток, 14 март 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Петкоска:Болницата три месеци нема ленти за мерење...

lidija1we.jpg-Не можеме, а да не потсетиме дека откако со СДСМ „дојде животот“ во Охрид и Република Македонија, не само што нема правда и мир, туку нема ни Ж од живот, и тоа од оној - Живот за сите!,кажа на почетокот од денешната прес конверенција Лидија Петкоска, советник во општина Охрид и претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.


Читај повеќе...
 
Георгиески со учесниците на спортските...
sportskik1.jpgВршителот на должност градоначалник, Константин Георгиески, денес, ги посети учесниците на спортските училишни лиги, што се играат во балон салата кај ОУ „Григор Прличев“.
Читај повеќе...
 
Во Охрид нападнат е полицаец

svroohrid2q.jpgНа осумнаесетти март оваа година околу 18 часот, на улицата „Момчило Јорданоски“ во Охрид, при преземање мерки од областа на безбедбноста, полициски службеник бил физички нападнат  од З.Ј.(53) од Охрид.

Читај повеќе...
 
Полицијата и шумската полиција ќе ги фаќа пироманите
trs2w.jpgПо зачестените пожари, кои речиси станаа секојдневие, посебно на крајбрежјето, СВР Охрид ќе презема зајакнати мерки на превентивен и репресивен план и ќе ги лови пироманите кои досега останаа неоткриени.
Читај повеќе...
 
Пендароски и Силјаноска меѓу охриѓани
izbori1ee.jpgКандидатите за претседател на државава Стево Пендароски и Гордана Силјаноска-Давкова викендов престојуваа во Охрид и во рамките на предизборната  кампања се сретнаа со охриѓани.Со нив беа и кандидатите за градоначалници.
Читај повеќе...
 
Воспоставена авиолинија Охрид-Малме
malme1q.jpgНа охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, денес, е воспоставена авиолинија Малме – Охрид – Малме. Првите 118 патници од новата редовна линија, ги пречекаа министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, в.д. градоначалникот, Константин Георгиески, Неџат Курт од ТАВ Македонија и претставници на општина Струга.
Читај повеќе...
 
"ПОЕН" штапски ќе функционира
poenr1.jpgПартијата за општествен и економски напредок „ПОЕН“ е партија со либерал- демократска и социјал-демократскапровиненција, која се бори за поголема демократичност во општеството, економски развој и интензивни рурални политики, владеење на правото, развој на мултикултурното општество и интеркултурализмот, слобода на говорот, социјална кохезија, и општествена правда. Токму поради ваквото политичко позиционирање, Партијата е ранлива од етно-национализмот, кој се појавувацентрифугално и центрипетално.
Читај повеќе...
 
Скопјанец изел ќотек во центарот на Охрид
svroohrid2q.jpgНа седумнаесетти март  во 20 часот и 20 минути, на булеварот „Македонски просветители“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад од Б.П.(25) од Охрид врз С.Д.(21) од Скопје. 
Читај повеќе...
 
Се чисти зарастената стара касарна,дали се ...
kasarna100ks.jpgДеновиве "Охридски комуналец" го расчистуваше просторот на некогашната касарна,која зарасна во трева,џбунови.Дали тоа е и најава за префрлање на полицијата и пожарната во овој објект за што се говори со години?!
Читај повеќе...
 
Тепачка кај Автобуска во Охрид,еден заврши во болница
avtobuska1q.jpgНа шеснаесетти март оваа година во 14 часот и 10 минути, во угостителски објект лоциран на улицата „Кленоец“ кај автобуска станица во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу И.Б.(50) од една и Д.Б.(71) и Љ.С.(54) од друга страна, од Охрид. И.Б. е пренесен во Општата болница во Охрид каде му е укажана лекарска помош.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive