Светски ден на бубрегот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 14 март 2019

svetski1q.jpgСветскиот ден на бубрегот / World Kidney Day е најодбележуван настан во светот кој се фокусира на здравјето на бубрезите. WKD во светски рамки е заеднички организиран од страна на Меѓународните здруженија ISN и IFKF, a во Македонија Здружението на бубрежно болни граѓани НЕФРОН во соработка со стручните професионални здруженија на лекари и медицински сестри како и учество на одговорни личности во сегментот на здравството со подршка на медиумите, традиционално се приклучува во глобалната светска мрежа на организации кои го одбележуваат денот.

 Хроничната бубрежна болест е значаен светски јавно-здравствен проблем.

 Во 2019 година Светскиот ден на бубрезите промовира достапен и правичен пристап до здравствена заштита, превенција и третман на болестите на бубрезите ЗА СЕКОГО И СЕКАДЕ.

 Во четврток на 14 Март Светскиот ден на бубрегот ќе се одбележи по 14-ти пат од страна на милиони луѓе ширум светот, со цел да се подигне глобалната свест за важноста на здравјето на бубрезите врз целокупното здравје на човекот.

 Хроничната бубрежна болест ХББ зафаќа околу 850 милиони луѓе ширум светот и во моментов е 6-та водечка причина за глобална смртност. 3,5 милиони луѓе во светот страдаат од хронични бубрежни заболнувања во 5-тиот стадиум и за нив е неопходно да се обебзеди третман со дијализа (хемодијализа или перитонеална дијализа) или трансплантација на бубрег.  Помеѓу 2,3 и 7,1 милион луѓе во светот прерано умираат поради недостаток на пристап до дијализа и трансплантација, односно третмани за лекување на бубрежните болести.

 Во многу земји третманите за болестите на бубрезите често се недостапни, меѓу другото и поради високите финансиски трошоци, недостаток на инфрастуктура и специјализирани здравствени работници. Некои земји немаат обезбедени стратегии и третмани за управување со хроничните болести на бубрезите, а во повеќе од половина од земјите каде има стратегии нема воспоставено управување по упатства и стратегии за подобрување на грижата за болните со ХББ.

 За состојбата со ХББ во Р.Македонија, во 12:00ч во Хотел "Вила Парк" Струмица претставници на Здружението на бубрежно болни граѓани НЕФРОН ќе дадат свои изјави за медиумите.

  

Хроничната бубрежна болест е тивок убиец.... Во раните стадиуми бубрежната болест нема никави знаци и симптоми. Човекот може да изгуби и до 90% од функцијата на бубрезите без да почувствува некаков симптом. Но, бубрежната болест може да се открие со едноставни тестови –тест на урината (проверка на протеини во урина) или тест на крвта (проверка на нивото на креатинин).

 

Проверете дали сте во групите со ризик да развијат ХББ?

 

-          Дали имате Висок крвен притисок?

-          Дали имате дијабет?

-          Дали во Вашата фамилија има/ло бубрежни болни?

-          Дали имате висока телесна тежина?

-          Дали пушите?

-          Дали сте на возраст над 50 години ?

-          Дали потекнувате од подрачје каде познавате повеќе од 5 луѓе кои одат на дијализа ?

*** Ако одговоривте со ДА на 2 или повеќе од овие прашања, советувајте се со вашиот матичен лекар за здравјето на Вашите бубрези?

 

     

8        ЗЛАТНИ ПРАВИЛА кои го намалуваат ризикот од ХББ ?

1.      Бидете активни и вежбајте

2.        Редовно контролирајте го шеќерот во крвта

3.      Мерете и регулирајте го крвниот притисок

4.      Хранете се здраво и контролирајте ја вашата телесна тежина

5.      Пијте доволно течности, особено вода

6.        Не пушете

7.       Не земајте лекови на своја рака

8.       Редовно проверувајте ја функцијата на Вашите бубрези барем еднаш годишно

    

                                                           Здружение на бубрежно болни  граѓани НЕФРОН Скопје

                                                                                                             Претседател м-р  Душко Ѓорѓиев

Последни измени ( четврток, 14 март 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Ванеса Меј го отвора годинешново Охридско лето

ohridskopres1qd.jpgMега популарната виолинистка, светски славната Британка Ванеса Меј, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“.

Читај повеќе...
 
Одбележан Денот на пожарникарите
sve1d.jpgГрадоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески денеска присутвуваше на пригодната свеченост во охридската Противпожарна станица по повод 20-ти мај Денот на пожарникарите.
Читај повеќе...
 
Тепачки во Охрид и во Струга

nasilie1q.jpgВчера во 14 часот, во близина на Авто кампот ,,Ливадиште“ кај Струга, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од М.К.( 68) од Струга врз Р.С.(38) од селото Радожда. Тој се здобил со телесни повреди констатирани во Општата болница во Струга. Напаѓачот М.К. е повикан во полициска станица и против него ќе биде поднесена пријава.

 

Денес во 01 часот и 40 минути, во близина на угостителски објект во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Е.Џ.(19) врз В.К.(19), двајцата од Охрид.

Во видно алкохолизирана состојба, Е.Џ. е приведен во полициска станица и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

 
Нова песна на Папаз и Даз-"Знам"
papaz1q.jpgПрвиот сингл "Разбуди се", на Горан Папаз и Даз Флоу беше вистинско освежување на македонската музичка сцена во 2011-та кој се искачи на врвот на македонските топ листи.
Читај повеќе...
 
Да и' помогнеме на малат Мила да замине на операција ...
на 3-ти јуни, 2019 (понеделник) со почеток во 21 часот, на плажата "Куба " ќе се одржи голем хуманитарен концерт за нашата Мила Димоска од Охрид.
На концертот ќе настапуваат следниве изведувачи:
Ѓоко Танески,
Дамјан Пејчиновски,
Петар Марковски,
Јова Куцин и
The Backdoor Band.
mila1we.jpgМила Димоска од Охрид има 2 години и боледува од дистрофија (оштетување на мозокот).
По две успешни операции во Кина потребна е и трета операција што е можно поскоро за нејзиниот напредок да продолжи.
Читај повеќе...
 
Охриѓанец на Фејсбук ширел расистички и...

fejs1q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Р.Д.(45) од Охрид.  

Читај повеќе...
 
Штраусовиот "Лилјак" на плоштадот во Охрид
maturska200t.jpgСо танц на музика од штраусовата опера „Лилјакот“, околу 400 матуранти од  четирите  охридски средни училишни центри на плоштадот „Св. Климент Охридски“  се вклучија во манифестација „Матурска парада 2019“.
Читај повеќе...
 
"Бисера" објви конкурс за најубаво уреден двор и...
dvor1w.jpgПо повод Денот на Екологијата 05 Јуни, Женскиот Центар "Бисера"- Охрид објавува конкурс за избор на најубаво уреден двор и станбена површина.

Читај повеќе...
 
Охриѓанец го "опремил" домот со пиротехника
petardi1q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против А.С.(32) од Охрид.
Читај повеќе...
 
Одбележан денот на пчелата
dennapcelata1q.jpgСо словенечки доручек, во ОУ „Братство Единство“ – Лескајца, денес, беше одбележан Светскиот ден на пчелата. Настанот беше во организација на Амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбец, и почесниот конзул на Република Словенија, Шенол Ислам.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive