Британскиот парламент го одби планот за Брегзит без до PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 13 март 2019
tereza2e.jpgТереза Меј доживеа нов пораз откако британскиот парламент го одби планот за излегување на Велика Британија од Европската Унија без договор, што може да доведе до одложување на процесот. Противниците на планот го добија гласањето со разлика од само четири гласа, 312 наспроти 308.

Ова уследи само 24 часа откако пратениците во британскиот парламент по вторпат со огромна разлика во гласови го одбија предлог договорот на премиерката Меј.

Вечерашното гласање не беше обврзувачко и не значи дека Велика Британија нема да излезе од ЕУ, што треба да се случи на 29 март, но пратениците сега би можеле да гласат за одложување на брегзит. За ова би можело да се гласа утре и ако помине и Европската Унија се согласи, Велика Британија и по 29 март ќе остане членка.

Истовремено беше одбиен и амандманот со кој се предлагаше излегувањето на Велика Британија од ЕУ да се одложи до 22 мај.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive