Почнува Курајчкиот карневал PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 12 јануари 2019

kurajcki1we.jpgСо тргнување на Василичарската поворка од крај василичарскиот оган, на 13-ти јануари во 18 часот ќе се означи почетокот на овогодинешниот, 21-ви по ред Курајчки карневал.

Според традицијата, предвидено е курајчките василичари да ги посетат сите куќи во Куратица, каде традиционалните маски зетот и невестата ќе бидат дарувани од страна на домаќините, а со нив пропратни традиционални маски се и валегачот, бајачот како и придружната група од 300 учесници.

Карневалската курајчка традиција ќе продолжи на 14-ти јануари, каде оваа година во попладневните часови ќе биде поделена традиционалната храна варејнца како и пијалок за сите кои не би можеле да учевствуваат на завршната церемонија, поконкретно за постарите лица.

Музичкиот дел ке започне во 19 часот

Официјалниот дел од карневалот ќе започне во 20 часот на 14 јануари а во 21 часот ќе се одржи дефилето на маски.Во тој период обезбеден е и пренос во живо на социјалните мрежи и на Youtube

“Околу 22:30 часот ќе следи прогласувањето на најдобрите маски, чин кој ќе биде проследен со богат огномет, впрочем како и секоја година. Според податоците кои ги изнесуваат постарите жители на Куратица, велат дека карневалот е стар исто колку што е старо и селото. Податоците говорат дека маскирањето за овој голем празник посветен на Светиот Василија Велики датира од далечната 1575 година. Традиција која се пренесувала од колено на колено па се до денес”, .

Карневалското лудило ќе биде заокружено после полноќ, како и секоја година, а со тоа ќе биде означено уште едно празнување посветено на Светиот Василиј Велики.

Ве информираме дека патот во секој момент е прооден, екипите нон стоп се на терен

Последни измени ( сабота, 12 јануари 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive