Новинарот Џамтоски е ктитор на црква и удира камбана PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 1
ЛошОдличен 
понеделник, 07 јануари 2019

djamto301p.jpgОхридскиот новинар Томе Џамтоски стана ктитор на црквата Свети Тома во селото Лескоец кај Охрид и секоја недела ја удира камбаната со која ги повикува верниците да дојдат да с е помолат во верскиот објект.Од вкупни 365 цркви во охридско-струшко  само овој црковен објект е посветен на апостолот Св.Тома .

Џамтоски вели дека  се оваа црква се поврзал уште во 2000-та година,додека црквата била во изградба.

Со ова место и црква се поврзав уште во 2000-та година, додека црквата беше во изградба. Тогаш бев директор на Радио Охрид. Еден ден тројца жители од с.Лескоец побараа од мене една објава што се однесуваше на донации за црквата. Тогаш разбрав дека ова место за жителите на селото е свето (вакуфско) и дека според преданија тука имало црква посветена на Св.Тома и затоа местото од секогаш било познато под името Томчино место или само Томчино. Од тогаш секоја година задолжително на 19 октомври – Денот на светецот Св.Тома  и на Томина недела (секоја прва Недела по Велигден) јас сум во црквата. Се разбира и во други денови и пригоди. За овие, скоро две децении, развив искрени пријателства со жителите на с.Лескоец и секогаш стоеше идејата дека една година и јас треба да го преземам кумството (грижата) за цркваата,кажува Томе Џамтоски.djamto302p.jpg

Тој се зафатил да се грижи за црквата за периодот од април 2018 година до мај 2019 година.

Она што можам да го кажам за сите овие години, а посебно за изминативе 8 и пол месеци, е дека навистина посебно се чувствувам кога сум на овој простор. Длабокото чувството што го носев во себе дека треба една година да посветам на грижата за црквата и нејзиното одржување, започна оваа година на 15 април и ќе трае до 5 мај 2019 г.(Томина недела). Колку и да изгледа како излитена фраза, секогаш се водев од мислата дека, човек треба да знае да служи,  ( без притоа да бара било што за себе) за, ако посака некогаш да раководи ,да го прави тоа на вистинскиот начин.Јас секоја недела наутро во 8 часот ја отворам црквата за верницити и сите намерници,ја удирам камбаната  подготвен за секој добронамерник да подготвам кафе, чај или чашка ракија . Се разбира дека и за секој поголем христијански празник црквата секогаш е отворена. Деновите ги поминувам во разговори со луѓето кои ја посетуваат црквата, во уредување на дворот, довршување на некоии градежни работи ( деновиве изѕидавме оџак за трпезариската просторија ),а наскоро ќе го уредиме санитарниот јазол и ќе реновираме дел од трпезарискиот мебел, вели Џамтоски.

Нашиот соговорник има и еден силен повод да се грижи за оваа црква,да ја одржува,да доградува,да стане посакуван црковен објект.djamto300p.jpgdjamto303p.jpg

Она што е можеби најинтересно, е фактот што во градот со “365 цркви“ ова е единствена. Некако природно беше да бидам сега и во иднина дел од оваа приказна. Впрочем, мојот пра, пра дедо Марко Џамто, бил голем донатор во изградбата на црквата Св.Богородица во селото Долна Белица -Струга и прв нејзин епитроп (црковен намесник или застапник). Мојот второроден син го носи неговото име. Можеби тоа го носам како генетско памтење или  како меморија од прекрасните раскажувања од мојот покоен дедо Никола за нашето семејство. А, јас од секогаш сум бил човек кој верува деко ништо не е случајно и за се има причина, за нештата кои ни доаѓаат во животот”,раскажува Томе Џамтоски.

На ова место постоела мала капела, а денес е изградена убава црква, целата од бигор со осмострана купола и полукружна апсида. Источно од оваа црква на десетина метри,веднаш преку патот, се наоѓа капела посветена на преподобна “Св. Петка.

 

 

 

 

 

 

 

“... Од кога се помни во селово ова место е познато како Томчино место. Ние како деца постојано игравме на овој простор. Од постарите секогаш бевме предупредувани да не правиме непристојни работи, оти се знаеше од памтивек дека тоа е вакуфско место“....  потсетува Лазе Бакрески, жител на с.Лескоец.

 djamto304p.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Црквата "Св.Тома" е изградена во 2001 година, со помош на жителите на с.Лескоец, Охрид. Местоположбата пружа единствен поглед на Охрид, а целиот простор е погоден за најралични културни манифестации ( поетски рецитали, хорски настапи ...

djamto305p.jpgdjamto306p.jpg.

 

 

 

Последни измени ( понеделник, 07 јануари 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Тепачка во селото Јабланица,еден завршил во болница

svroohrid2q.jpgНа 20 јануари  околу 14 часот, во струшкото село Јабланица нарушен е јавниот ред и мир со физички напад од С.Ш. врз Б.К.(29), двајцата од селото Јабланица. При нападот, употребен е тврд предмет од кој, Б.К. се здобил со телесни повреди. Натамошниот тек на нарушувањето е спречено од присутни граѓани, повредениот е префрлен во Општата болница во Струга а потоа пуштен на домашно лекување.

 

 
Одбележан денот на рибарите
vodicid1q.jpgТрадиционално, како и секоја година и оваа на малиот плоштад кај Долна порта, беше одбележан Денот на рибарите. Со рибна чорба, пача, плашици, вино, греана ракија и традиционалното капење во водите на Охридското езеро, охриѓани го прославија денот на Свети Јован.
Читај повеќе...
 
Романо Проди ја прими Светската наградата за хуманиза
romano1we.jpgВо предвечерието на големиот христијански празник, Богојавление – Водици, во куќата на „Уранија“ в.д. градоначалникот Константин Георгиески, ја врачи светската награда за хуманизам на овогодинешниот добитник, Романо Проди, екс премиер на Италија и претседател на Европската комисија.
Читај повеќе...
 
Иван Лотески прв доплива до светиот крст о Охрид
vodicivoohrid4q.jpgИван Лотески од наслебата Варош прв доплива до светиот крст во Охрид.Тој и лани го фато светиот крст..
Читај повеќе...
 
Вредна донација за "Јасна Ристеска"
donacij1q.jpgВо детската градинака “Јасна Ристеска“, клонот “Билјана“,денес  вршителот на должноста градоначалник Константин Георгиески, присуствуваше на предавањето на донацијата од ЈП “Билјанини Извори“ за дечињата кои престојуваат во овој објект. Во своето обраќање, Георгиески посочи дека образованието од школска и претшколска возраст, како стожер на едно здраво општество мора да биде во фокусот на секоја власт и радува фактот што сеуште постојат луѓе кои сакаат да помогнат на други.
Читај повеќе...
 
Полицаец сакал да спречи тепачка, но и тој бил...
svroohrid2q.jpgНа 18 јануари  во 03 часот, на улицата „Партизанска“ во Охрид нарушен е јавниот ред и мир со тепачка помеѓу Д.А(26) од Охрид и Д.И.(26) од охридското село Горно Лакочереј.
Читај повеќе...
 
Лекарски прегледа за скокачите по крстот

pregled1qq.jpgВо рамки на одбележување на големиот верски празник Богојавление-Водици и Денот на рибарите, Црвен крст Охрид е вклучен со низа активности од областа на здравствено-превентивната и социјално-хуманитарната дејност.

Читај повеќе...
 
Бесплатно паркирање за Водици
biljanini1w.jpgЈП "Билјанини Извори" ја известува јавноста дека на ден 19. 01 2019 година (сабота) јавниот градски паркинг со кој стопанисува претпријатието ќе биде бесплатен за сите нејзини корисници.
Читај повеќе...
 
"Акватек" имаше успешна нуркачка година (видео)
akvatek1wr.jpgНуркачкиот центар "Акватек" од Охрид имаше успешна нуркачка година.Членови на Центарот изготвија соодветен видео материјал низ кој го прикажаа своите активности во 2018 година.
Читај повеќе...
 
Хуман гест на "Билјанини Извори"

biljanini1w.jpgЈП "Билјанини Извори" од Охрид  дека во петок во 12.00 часот менаџментот на претпријатието предводено од директорката г- ѓа Гордана Јованоска,  заедно со директорката на ЈОУДГ Јасна Ристеска г- ѓа Мери Рилкова и ВД Градоначалникот на Охрид г – дин Константин Ѓоргиески ќе го посети објектот „ Билјана “, каде ќе донира вредна донација во износ од 60000 денари во вид на : ТВ, ДВД, печатач, теписони, детска литература – книги, сликовници, боенки, едукативни и гумени играчки, реквизити за спорт.

Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive