"Ауди" и "Ербас" го покажаа летечкото такси PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 04 декември 2018
audi1we.jpg„Летечки такси возила доаѓаат! Ние во ‘Ауди‘ сме убедени во тоа“, стои во пораката што ја упати управниот одбор на германската автокомпанија.

Презентиран на Неделата на дронови во Амстердам, прототипот „поп ап некст“ е летечко такси, кое претставува комбинација на самовозечки електричен автомобил и патнички дрон.

Иновативниот концепт е заеднички развиен од „Ауди“ (возило), „Италдизајн“ (дизајн) „Ербас“ (летечки модул) и неговата помала верзија сега го имаше првото тест-возење во јавноста.

Според виденото, летечкиот модул ја презема и поставува патничката капсула на возилото, кое потоа само оди до конечната дестинација.

„Ова возило е во рамките на нашата посветеност кон креирање идна еколошка мобилност без возач. Дополнително ќе ја развиваме оваа технологија, со цел летечко такси да биде пуштено во сообраќај во наредната деценија. Возилата засновани на „поп ап некст“ идеално ќе одговараат на поголеми градови. Без да менуваат превоз, патниците ќе можат да работат, да се релаксираат и да поминат време со пријатели“, велат од „Ауди“.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive