Состанок во Атина за Дримскиот басен PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 04 декември 2018
drimski2wr.jpgДенес и утре во Атина, како активност во рамките на Дримскиот Процес, се одржува работен состанок на експерти од сите земји на Дримскиот басен (Македонија, Албанија, Црна Гора, Косово, Грција) Експертите активно ќе работат на анализа на причинско последичните врски на проблемите во Дримскиот басен и суб басените на езерата Охридско ,Преспанско и Скадарско.
Исто така ќе се утврдуваат причините за нарушувањето на квалитеот на водите во басенот, нарушувањето на биодиверзитетот, варијабилноста на хидролошкиот режим и транспортот на седимент,(се во прекуграничен контекст) но и ќе се утврдуваат и активности за реакција и спречување на причините.drimski1wr.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-Целата анализа е контрибуција во изработката на Стратешкиот Акционен План за сливот на реката Дрим, што ќе биде документ кој државите ќе го преговараат во контекст на приоритетите за заштите и управување на целиот слив но и неговите под-сливови.
Соцтанокот е организиран и воден од страна на Глобалното партнерство за води - Медитеран  кој е егзекутивен спроведуцач на ГЕФ Дримскиот проект,информира националниот координатор Дејан Паноски

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive