Студенчишкиот канал ќе се копа за да не дојде до... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 03 декември 2018

zaklucoci1q.jpgСтуденчишкиот канал во Охрид ќе се продлабочува и проширува за повторно да не се случи помор на рибите во него,е еден од заклучоците од денешната вонредна седницана Градскиот совет на Охрид на кој се расправаше за последниот помор на плашицата кога угинаа околу половина тон риби.

 

По расправата советниците едногласно ги донесоа овие заклучоци:

-Се задолжува   Градоначалникот на  општина Охрид   да се  обрати до Министерството за  екологија,  со  барање  за превземање на превентивни мерки   и активности  со цел спречување  на поморот на плашици во иднина;
-Се задолжува Градоначалникот  на  општина Охрид да побара  од   ЈНУ Хидробиолошки институт Охрид  информација со цел добивање  насоки  за препорачани и дозволени  флуктуации  на  нивото на  езерото и превземање на конкретни мерки во оваа  насока;
-Се задолжува Градоначалникот  во соработка со  ЕЛЕМ  Македонија  да  покрене  иницијатива  за  формирање  работна група   која  ќе даде писмени препораки за  надминување на постојната состојба и иницирање  на измени  на постојната законска регулатива од  оваа сфера;
-Се задолжува   Градоначалникот  согласно позитивните  правни прописи да превземе  мерки за  добивање на дозвола  за мелиоративен риболов од Министерството за  земјоделство, шумарство и водостопанство;
-Се  препорачува на надлежните служби  да  извршат ископ, проширување и продлабочување на  каналот  Студенчишта.

Градоначалникот Јован Стојаноски рече дека Локалната самоуправа неколку дена пред да се случи угинувањето на околу 500 килограми плашица писмено ги предупреди надлежните институции да преземат мерки, а количините на угинатата риба беше намалена бидејќи беа преземени низа активности во кои беа вклучени Јавните претпријатија „ Водовод“ , „ Нискоградба„  и „ Охридски комуналец“ .

Според градоначалникот Стојаноски, вакви и слични незгоди нема да има  по донесувањето на Планот за управување со Охридскиот регион , кој сега е во нацрт- верзија. Во планот прецизно ќе се регулираат обврските на сите субјекти кои се одговорни за долгорочно и ефикасно управување со природното и културното богатство на Охридскиот регион.
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Куче нападна девојче на "Железничка"

kuce200p.jpgНа 11 декември оваа година, во 20 часот, А.М.(39) од Охрид, пријави дека неговата 14 годишна ќерка, на улицата „Железничка“ во Охрид била нападната од куче-домашен миленик. Малолетничката, била пренесена во Општата болница во Охрид каде и биле констатирани повреди на левата потколеница.

Читај повеќе...
 
Владата го презеде колекторот
vodovod400l.jpgВладата на Република Македонија , на  денешната  107-ма редовна седница донесе одлука за формирање на Јавно претпријатие „Колекторски систем“ за заштита на Охридското Езеро од отпадни и загадени води.Новото јавно претпријатие, ги презема сите обврски и  во иднина ќе управува и стопанисува со колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро..
Читај повеќе...
 
Јавен повик до доверителите на Општина Охрид и...

kod5t.jpgВрз основа на 27 став (2) од Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа (“Службен весник на Република Македонија” бр.61/04, 96/04,67/07, 156/09, 47/11, 192/158 и 209/18) и на член 8 од Законот за финансиска поддршка на единиците на локалната самоуправа и единки корисници основани од единиците на локалната самоуправа за финансирање на доспеани, а неплатени обврски (''Службен весник на РМ'' бр.209/18 од 15.11.2018), Градоначалникот на Општина  Охрид објавува:

Читај повеќе...
 
Охриѓанец нападнал сопственик на бурекџилница
nasilie1q.jpgНа 10 декември оваа година, во 13 часот и 15 минути, во бурекџилница лоцирана на булеварот „Туристичка“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир, во кој Н.Т.(33) од Охрид, физички го нападнал сопственикот на објектот а потоа избегал. СВР Охрид презема мерки за пронаоѓање на лицето по што ќе поднесе соодветна пријава.
 
Министерот Фазлиу и Стојаноски на увид на...
posetan1q.jpgВо рамки на работната посета на Охрид, министерот за Локална Самоуправа Сухејл  Фазлиу и градоначалникот Јован Стојаноски беа на увид на патеката која од Саат кулата води   до старата училишна зграда на ОУ „Св. Климент Охридски“.
Читај повеќе...
 
Донирана печка на пелети
peleti1ww.jpgОпштина Охрид и  Здружението за еднаква застапеност на лица со посебни потреби „СОС БАЛКАН МЕДИА“, обезбедија и донираа печка на пелети.
Читај повеќе...
 
На ученичкиот литературен конкурс наградата ја...

nagra1ww.jpgученичкиот литературен конкурс за најдобра поетска творба распишан од општина Охрид по повод 8 Декември, Св. Климент Охридски - Патрон на градот највисоката награда ја доби Сергеј Костовски, ученик во четврта година во ДСУ Спортска академија под менторство на професорот по македонски јазик и литература, Перчо Божиновски.

Читај повеќе...
 
Министерот Фазлиу ќе се сретне со градоначалниците...
ohrid3w.jpgВо понеделник, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, ќе оствари работни средби со градоначалниците на општините Охрид и Дебрца, Јован Стојаноски и Зоран Ногачески, при што ќе стане збор за развојните можности и приоритети на споменатите единици на локална самоуправа во контекст на процесите на децентрализација и регионален развој.
Читај повеќе...
 
Изложба "По трагите на светите Кирил и Методиј"
slova1q.jpgВо Куќата на Уранија- МАНУ, синоќа свечено беше отворена изложбата на фотографии ,, По трагите на светите Кирил и Методиј” .
Читај повеќе...
 
Свечена академија по повод Денот на Светителот
akaemi1q.jpgЦентралната манифестација , по повод 8-ми Декември, Денот на Свети Климент Охридски- патронот на Охрид, беше свечената академија која вчеравечер  се одржа во дијамантската сала на хотелот,,Инекс Горица”. На свеченоста, пред присутните амбасадори , пратеници во Собранието на Република Македонија,претставници на  културниот и општествениот живот во Охрид, се обрати градоначалникот Јован Стојаноски.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive