Билјанини Извори зараснаа во трева PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 02 декември 2018

zarasnatitreva3q.jpgБилјанините Извори во Охрид зараснаа во еден вид водена трева откако низ отворите не тече вода речиси еден месец.Овој вид на  трева расте на места каде што има доволно влага,а ако водата не протече отоворите на изворите може да бидат затворени со ова растение.

Во овие есенски денови по правило поради недостаток на врнежи  секнуваат Билјанините извори.Дотокот на вода од Галичица е драстично намален.

 

Заради потсетување,еден дел од капацитетот на базенот каде што се собира водата се користи за потребите на градскиот водовод,дел за базените во Хидробиолошкиот завод каде се одгледуваат  рибен подмладок на пастрмка ,а она што останува ги формира изворите кои  се познати како Билјанини Извори.

 

Ние постапивме по препоракитенна локалната  власт и  ги исклучивме пумпите кои црпат вода од каптажата кај Билјанини Извори која се користи за  водоснабдување.Тоа е најмногу што можеме да  направиме,велат од Охридски водовод.

 

Водовод ги исклучи пумпите на каптажата кај Билјанини Извори и поради обезбедување повеќе вода за Студенчишкиот канал кое е сега природно зимувалиште на познатата охридска плашица.Пред  една недела во каналот се случи помор на оваа риба кога угинаа околу половин тон плашица.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive