Пудрата на Меркел во уметничка инсталација PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 07 ноември 2018
pudra1qq.jpgГерманскиот уметник Симон Фуџивара направи уметничка инсталација со камената пудра која ја нанесува германската канцеларка Ангела Меркел пред да се појави во јавност. Инсталацијата насловена „Среќен музеј“ е дел од изложбата „Револуција“ во Фондацијата за уметност во близина на центарот „Помпиду“ во Париз.

Шминката на Меркел, која во делото е претставена како фасада и илузија, е специјална формула, што нејзиниот шминкер му ја открил на Фуџивара, велат од Фондацијата.

„Делото поставува прашања за вредностите и спротивностите во денешното општество, во кое секојдневниот живот тешко може да се замисли без ставање на самиот себе на пиедестал и во центарот на вниманието“, вели 36-годишниот уметник роден во Лондон.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive