Француска министерка ја донираше косата PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 06 ноември 2018
francuskak1q.jpgФранцуската министерка за еднаквост Марлен Скјапа си ја скрати косата и ја донираше на хуманитарна организација која прави перики за жени болни од рак, охрабрувајќи други да го направат истото.

Скјапа го следеше примерот на својата сестра, која на секои две години ја донира косата, придружувајќи се на акцијата по повод Месецот на свесност за рак на дојка. Таа посочи дека покрај високите сметки за лекувањето, голем број жени не можат да си дозволат перика.

„Кога жена се лекува од рак, сметките нагло растат и ги надминуваат можностите. Некои поради хемотерапијата ја губат косата и не можат да си дозволат да купат перика, иако би сакале“, кажа 35-годишната Скјапа во пост на Фејсбук.

Таа охрабри и други жени да помогнат на овој едноставен начин.

„Многу е лесно. Ќе отсечете барем 25 сантиметри од косата, ќе ја соберете во опавче и ќе ја пратите по пошта“.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive