Велосипедски тури околу Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 10 октомври 2018
tura1we.jpgОвој викенд, од 12-ти до 14-ти октомври, ќе се одржи првото издание на Taste Ohrid 2018 каде учесниците ќе имаат можност да се вклучат во велосипедски тури низ прекрасните предели на националниот парк Галичица и околу Охридското езеро организирани од ЕкоДром Охрид, како и да вкусат дел од специјалитетите на врвни светски и локални шефови.

Првата велосипедска тура „Tour the lake, respect the lake” која ќе се одржи на 13-ти октомври со почеток од 09:00 часот ќе се одвива по крајбрежјето на најголемиот базен во светот со питка вода и најстарото и најдлабокото езеро во Европа – прекрасното Охридско езеро. Патеката е долга преку 90 километри, а велосипедската тура е со времетраење од 5-6 часа.

Љубителите на планинскиот велосипедизам пак, на 14-ти октомври ќе можат да уживаат во „Spiridon Adventure“. Турата започнува во 09:00 со искачување по асфалт до село Велестово. Планирано е велосипедистите да поминат низ висорамнините на Дофа и Шарбојца, па сѐ до Суво Поле каде од лева страна се отвора поглед кон Преспанското езеро. Патеката продолжува до превојот Баба, Трпејчкото Поле и Пештани, Елшани, Коњско, село Шипокно, Рача па на крај до Охрид. Вкупната должина на планинскиот маратон е 53 км со севкупна елевација од 1953 метри. Авантурата низ планинскиот масив на Галичица се предвидува да одземе не повеќе од 6 часа.

Настанот „Taste Ohrid 2018“ е организиран од Општина Охрид и ЕДЕН – туристички кластер за југо-западна Македонија, а поддржан од Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост.

Повеќе информации и пријавување за велосипедските тури на официјалната веб страна www.tasteohrid.mk

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive