Извршен избор на најдобри литературни и ликовни... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 09 октомври 2018
kod5t.jpgЖири комисијата ги разгледа пристигнатите литературни и ликовни творби и изврши избор на најдобрите литературни и ликовни трудови.

Од пристигнатите литературни творби награди освоија :

Прва награда во висина од 7.000,00 денари  Дафина Дејкоска , VII одделение од ОУ „ Св.Климент Охридски “ Охрид

Втора награда во висина од 5.000,00 денари, Глорија Крстевска  VIIоддение, од ОУ„ Св.Наум Охридски“ с.Пештани “, Охрид  

Трета награда во висина од 3.000,00 денари, Елена Ѓоргоска, VII одделение, од ОУ „Св. Климент Охридски “, Охрид

Од пристигнатите ликовни творби награди освоија :

Прва награда во висина од 7.000,00 денари  Драган Спасески, IV одделение, од ОУ „ Григор Прличев “,  Охрид  

Втора награда во висина од 5.000,00 денари Сара Ристеска, V  одделение, од ОУ„ Св.Наум Охридски“ с.Пештани “ Охрид  

Трета награда во висина од 3.000,00 денари Ања Гиноска , IV одделение , од ОУ„ Христо Узунов“ Охрид        

Се молат наградените ученици во придружба на родител да достават трансакциски сметки во Одделението за заштита и влијание врз животната средина при Општина Охрид, секој работен ден од 8.00 до 16.00 часот .

Последни измени ( вторник, 09 октомври 2018 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Јавен повик за субвенционирање на опрема за...
javen1ee.jpgВо согласност со Годишната програма на Секторот за туризам и локален економски развој предвидено e субвенционирање на набавка на опрема и услуги за поттикнување на развојот на земјоделството и сточарството.
Читај повеќе...
 
Паноски:Езерската вода има висок квалитет
panoski11w.jpgВо пресрет на Денот на Езерото, што се одбележува веќе 20 години, може да се каже дека квалитетот на неговата вода е висок. Само со работа и грижа за езерото можеме да го сочуваме неговиот статус во УНЕСКО, вели координаторот на тимот за Дримски процес, Дејан Паноски.
Читај повеќе...
 
Голем успех на волонтерите од Црвен Крст од Охрид
pehar1qq.jpg„Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности“ (ЦКА-ПХВ) е програма која веќе дваесетта година се имплементира во Македонија од страна на организациите на Црвениот крст. Целта е вклучување на младите во заеднички проекти за изградба на взаемно разбирање, толеранција и култура на дијалог како основен предуслов за создавање на интеркултурно општество.
Читај повеќе...
 
Промоција на две книги во кафе бар "Шила"
signa1wwd.jpgВо среда, 19. јуни од 19 часот во кафѐ и Бар “Шила“ македонската поетеса Ана Бунтеска ќе ги промовира своите две нови детски книги „Шарените приказни“ и „Девојчиња и момчиња“ во издание на Просветно Дело
 
Радолиштанец навредувал полицаец
svrstruga2q.jpgНа 18.06.2019 година во 00.40 часот на ул.„15-ти Корпус“ во Струга, при контрола на патничко возило „Фолкваген Голф“, К.К.(27) од село Радолишта, струшко, агресивно се однесувал и навредувал полициски службеници
Читај повеќе...
 
Почина Драги Поп Стефанија,публицист,новинар
dragi1ww.jpgВо 86-та година од животот, синоќа во Охрид почина Драги Поп Стефанија истакнат лингвист, македонист, фолклорист, новинар и публицист.
Читај повеќе...
 
Меѓународни инструктори ќе ги обучуваат спасителите...
ohrid3w.jpgОхридските спасители на вода летово за првпат ќе бидат обучувани од инструктори со меѓународна лиценца. Еден од нив доаѓа од Бугарија и има големо искуство во обуката на спасители во познатото летувалиште Бургас, а другиот е нашинец со меѓународна лиценца.
Читај повеќе...
 
Охриѓанец извршил 12 кражби низ Охрид
kradec500.jpgСВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против С.А.(29) од Охрид поради постоење основи на сомнение  за сторени 12 кривични дела „тешка кражба
Читај повеќе...
 
Промовиран првиот видео запис на оркестарот за зурли...
tome4s.jpgВчера  во дворот на храмот "Св. Никола" во Вевчани  се одржи промоција на првиот видео запис на Оркестарот со зурли и тапани-Вевчани.
Читај повеќе...
 
Скопјанка била физички нападната на "Ванчо Николески"
nasilnik1ww.jpgВчера  во 02 часот и 45 минути во полициската станица во Охрид, 25-годишна девојка од Скопје пријавила дека на улица „Ванчо Николески“ во Охрид била физички нападната и допирана по телото од непознато лице.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive