"Инклузија" домаќин на невладини организации од светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 1
ЛошОдличен 
понеделник, 08 октомври 2018

sosta1w.jpgВо текот на изминатиот викенд, членовите на здружението за мултикултурна интеграција "Инклузија" од Охрид, беа домаќини на состанок со претставници од невладини организации од Србија, Хрватска, Португалија, Италија и Словачка.

Координативната средба се одржа како почетна активност во рамките на Erasmus plus проектот "3Е – It’s time to act". Целта е насочена кон  зајакнување, претприемништво и вработливост на младите луѓе, со помалку можности.

 

Се предвидува реализација на повеќе настани на оваа тема, а главна активност ќе биде реализацијата на младинскиот камп кој ќе се одржи на почетокот на месец декември во Охрид и на кој учество ќе земат 40 млади и младински работници од погоре наведените земји.

 

 sosta2w.jpgsosta3w.jpgsosta4w.jpg"Инклузија" е носечка организацијаза Македонија, заедно со центарот за доживотно образование "Едуфонс" од Нови Бечеј, Србија и волонтерската асоцијација "Грамигна" од Беневенто, Италија.

 

Како партнери се јавуваат и "Интерактива" од Осијек, Хрватска, "SYTEV" - Словачка младина за патување, образование и волонтерство и "Inspira" од Карвела, Португалија.

 

Согласно очекувањата и динамиката на имплементација на предвидените активности, предвидено е проектот да финишира кон крајот на март наредната година.

 

Истовремено, средбата беше искористена и за потпишување меморандуми за соработка со сите погоре наведени чинители, во насока на креирање и спроведување квалитетни идеи и решенија за подобрување на квалитетот на живот на младиот човек во сите општини на делување на организациите.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive