СМС паркирањето воведе ред по улиците во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 09 јули 2018
parc1q.jpgОткако на 2 јули почна да работи системот за СМС-наплата на паркинг, во Охрид има и повеќе од доволно слободни места за паркирање. Сега лесно и без нервози, гостите и охриѓани можат да се паркираат и во самиот центар на градот.

„На корисниците на паркиралиштата им требаше малку време да се навикнат на наплатата преку СМС. Во сите улици каде што се врши наплата на овој начин има табли кои покажуваат како се прави тоа. Имаме и контролори кои им помагаат на возачите. Засега нема поголеми проблеми”, изјавија од ЈП „Билјанини Извори”, кое стопанисува со паркинзите.

Во Охрид сега на сите паркиралишта еден час чини 40 денари: 30 денари е паркирањето, пет денари за испраќање на СМС-порака и уште пет за одјава на паркингот.

Ова лето, Охрид ја спроведе најавата преку дестимулирање на охриѓани да ги паркираат своите возила во центарот, за да има повеќе места за гостите кои доаѓаат со свои автомобили.

Во екот на сезоната, низ градот дневно се движат околу 20.000 возила.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive