Црвена Вода му се оддолжи на Ванчо Николески PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 1
ЛошОдличен 
понеделник, 09 јули 2018
crve1rrd.jpgСо поетско-музички хепенинг, вчера во селото Црвена Вода, Општина Дебарца, завршува традиционалната книжевна манифестација „Струшки книжевни средби – 2018“, која се одржуваше изминативе денови во Струга, Вевчани и Дебарца. Годинава имаше учесници од Македонија, Србија, Хрватска, Албанија, Русија и од Германија.

Жителите на Црвена Вода по многу години му се оддолжија на Ванчо Николески, основоположникот на македонската детска литература, роден во ова село.

Спомен собата на Ванчо Николески (Фото: Општина Дебарца)

Николески се смета за родоначалник на поезијата за деца, препознатлив по ненаметливите ритам и рима. Тој остави повеќе од 30 наслови, меѓу кои и „Волшебното самарче”.

Мештаните подготвија „Спомен соба на Ванчо Николески” во зградата кадешто завршил основно образование, а беше поставено и Спомен обележје на неговата родна куќа.

Во Црвена Вода, учесниците и гостите имаа можност да го погледнат изборот дела на реномирани уметници, кои во минатото учествувале во Ликовната колонија, како Јордан Манасиески, Ѓоко Целески, Васко Ташковски, Јоне Симонче, Вангел Наумоски, Сергеј Андреески, Мето Георгиевски и Петар Мазев.

За време на „Струшките книжевни средби“ беа доделени наградите „Крсте Чачански“ и „Јован Котески“, кои ги примија Владимир Плавевски и Елена Пренџова. Наградата „Книжевна далга“ му беше врачена на Виктор Шеќероски од Белград.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive